תחזוקת בריכה הידרותרפית

היגיינה מעל הכל

תחזוקת בריכות, היגיינה ובדיקה תקופתית הינה פעילות קריטית לבריאות השוהים והמבלים בבריכה, עד כמה וכמה כאשר מדובר על בריכה הידרותרפית המעניקה שירותים לאנשים ופציינטים בעלי מוגבלויות ורגישויות שונות, וכמובן, לבעל המקצוע אשר שוהה בה במשך רוב שהות הפעילות שלו במשך היום. היגיינת הבריכה נמדדת על פי רוב אל מול איכות התחזוקה, החיטוי והטיפול השוטף ומשפיע על איכות הטיפול ואיכות העבודה של המטפל עצמו.

ניקוי בריכות הידרותרפיות

ניקוי בריכות הידרותרפיות, הוא קריטי במיוחד, בעיקר לשמירה על בריאותו של המטפל אשר שוהה בבריכה הרבה יותר מאשר המטופלים כולם גם יחד. חשוב מאוד לשמור על היגיינה והחיטוי של הבריכה מפעם לפעם למניעת העברת חיידקים, מחלות, בקטריות וזיהומים שונים בין מטופל למטופל ובין המטופלים למטפל.

מעבר לניקוי הבריכה, על המטפל לבדוק ולוודא את ההיסטוריה הרפואית והזיהומית של המטופל, לאבחן מחלות עור ומחלות העוברות דרך העור ודרך המים, כמו פטריות ודלקות עור שונות. חשוב מאוד להבין כי כניסה עם פטריות ודלקות על העור או דלקות זיהומיות פנימיות היא אסורה ובלתי היגיינית, על כן, חשוב מאוד להדגיש נושא זה בפני המטופלים והחניכים.

ניקוי הבריכה והחלפת הכלור בסוף או בתחילת יום העבודה/הפעילות תמנע ותפחית את הסיכונים ההיגייניים והבקטריאליים, בייחוד בבריכות הידרותרפיות.

בדיקת מערכות הבריכה

בריכות הידרותרפיות הינן בעלות תכונות תכנוניות מסוימות (לדוגמא –  מערכת חימום המופעלת על ידי משאבות חום המותקנות בבריכה, גובה אחיד,מידות ייעודיות וכו..). הבריכות חייבות שכל תכונות אלו יהיו במצב אופטימאלי וללא כל שינוי/ גריעה ממצבם המקורי. שינוי שכזה עלול לפגום בתכונות הפיזיות של המים וכתוצאה מכך לפגום בטיפול ההידרותרפי. כמו למשל לחץ הידרוסטטי לא כשורה ימנע מהמטופל לשמור על יציבותו במים וכו..

לכן, יש לבצע בדיקות תקופתיות למערכות הבקרה של הבריכה, אי ביצוע תקין ובאופן מתמיד עלול לגרום נזק למטופלים וביצוע כושל של הטיפול ההידרוטרפי.

בדיקת התקן והתקינות של הבריכה באופן תקופתי

חשוב מאוד לבצע בדיקת תקן ותקינות הבריכה. חשוב מאוד לזמן אנשי בטיחות וגיהות לבדיקת התקנים של המקום, הן מבחינת בטיחותיות הבריכה, תקינות ערכות העזרה הראשונה והתאמת הבריכה לאוכלוסיות רגילות ואוכלוסיות לצרכים מיוחדים. חשוב מאוד ליצרו אזור פעילות בטיחות גם לשמירה על בריאות ובטיחות המטופלים וגם למעבר ביקורות שונות של משרד הבריאות אשר דורשות מידי שנה תיקי בטיחות לעסקים המפעילים מתקנים אשר דורשים השגחה והבטחת בטיחות השוהים בהם.

התאמת הבריכה לקהל האוכלוסייה הרלוונטי

חשוב מאוד להתאים את הבריכה לקהל היעד הרלוונטי ומעבר לחיטוי הבריכה לדאוג לבטיחות השהייה ותמיכה בקהל בעל צרכים מיוחדים. בריכות הידרותרפיות רבות, מוסיפות למעקות ולקירות הפנימיים של הבריכה חומרים רכים אשר מונעים פגיעות ותורמות לפיתוח המוטוריקה הגסה, בייחוד בעת טיפול בילדים ו/או במטופלים בעלי קשיים אורטופדיים, מוטוריים וכירופרקטיים.

בדיקת איכות המים – חידוש חומרי כלור וחיטוי לבריכה

בדיקת איכות המים התקופתית הינה בדיקה חשובה ביותר במיוחד בעת הפעלת בריכות הקשורות לטיפול שיקומי ורפואי. חשוב מאוד לעשות בדיקות איכותיות למי הברז אשר ממלאים את הבריכה ולבצע דגימות לכלור ולחומרי המחטאים אשר מוזרמים אל הבריכה. המצאות חיידקים ובקטריות בתוך המים עשויות לסכן אתכם ואת הפציינטים שלכם, וכמובן להעמיד את העסק או הארגון בפני סכנת סגירה ותביעת רשלנות. על כן חשוב מאוד לעבוד בצמוד עם חברת בדיקות איכות המים ואיכות החומרים הכימיים השונים וחומרי החיטוי השונים בתוך הבריכה, מידי שלושה עד שישה חודשים.

תחזוקת בריכה הידרותרפית
Rate this post
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *