בריכה טיפולית – שחייה טיפולית באמצעות הידרותראפיה

פעילויות שונות במים, ובפרט שחייה, הן לא “רק” מקור להנאה אלא גם בסיס איתן לטיפולים אפקטיביים במגוון רחב מאוד של מצוקות – בעיקר לילדים אבל גם למבוגרים. בהתאם כדאי להורים שרוצים לעזור לילדיהם או למבוגרים שמתמודדים עם קושי כזה או אחר להכיר את האופציה של השחייה הטיפולית ולבדוק את האפשרות להיתרם ממנה. בעמוד זה תמצאו מידע אודות בריכות טיפוליות, הדרכים שבהן שחייה מהווה גם טיפול, החיבור העוצמתי בין שחייה טיפולית לבין הידרותרפיה ובעצם כל מה שצריך כדי לקבל החלטה מושכלת בנושא.

מהי בריכה טיפולית?

בריכה טיפולית כשמה כן היא – בריכה שהוקמה לצורך הספציפי של ביצוע טיפולים במים. הטיפולים יעילים מאוד לספורטאים שמתאוששים מפציעה, לחולים במחלות כרוניות שמבקשים לשפר את איכות חייהם ולחיות טוב גם עם המחלה, לילדים בעלי קשיים התפתחותיים (פיזיים, רגשיים, מוטוריים ואחרים), למי שסובלים מכאבי גב או כאבים קשים אחרים, ועוד.

לנוכח המטרות הספציפיות של הבריכות הטיפוליות חשוב מאוד כמובן להקים אותן באופן המקצועי ביותר האפשרי, בעזרת חברה שמתמחה בבניית בריכות שכאלה. ישנם סוגים שונים של בריכות טיפוליות מבחינת החומר ממנו עשויה הבריכה (בטון, בריכה מתועשת ואופציות אחרות), מבחינת הממדים, מבחינת הצורה ומבחינת העיצוב (שיש לו השפעה גם על איכות הטיפול, שכן הסביבה שבה מתקיים המפגש הטיפולי הינה תמיד בעלת חשיבות ובפרט תורמת להרגעת המטופלים ולהפגת חששות והתנגדויות אפשריות).

מערכות חיוניות לכל בריכה טיפולית הינן מערכת זרמים ומערכת החימום – הטמפרטורה האידיאלית לביצוע טיפולים שונים במים היא קצת יותר מ-30 מעלות, וכדאי כמובן שזו תהיה הטמפרטורה הקבועה בכל עונות השנה. בדרך כלל נדרשת גם הנגשה לנכים שהרי מדובר באחד מקהלי היעד העיקריים של הידרותרפיה ושל שחייה טיפולית, ובכל מקרה הקמת הבריכה נעשית בהתאמה אישית, מלאה ומדויקת לכל צרכי הלקוח הספציפי.  דגש חשוב נוסף הוא תפעול שוטף שעומד בכל התקנות והנהלים – פירוט על כך בהמשך העמוד.

בריכה טיפולית - מרכז אסף

מהי שחייה טיפולית וכיצד היא מסייעת לנו?

שחייה טיפולית היא באופן טבעי שילוב בין לימוד שחייה לבין טיפול במים, או אם תרצו לימוד שחייה באופן שמהווה גם טיפול בקשיים שונים. האופציה יקרת הערך מיועדת גם למי שאינו יודע לשחות ומבקש לרכוש את המיומנות הבסיסית למדי הזו, וגם למי שכבר יודע לשחות אבל רוצה לשכלל את היכולות או ללמוד לשלוט בסגנונות שחייה נוספים.

בכל מקרה מדובר על פעילות שהמרכיב העיקרי בה הוא הנאה. ההנאה תורמת הן ללמידה והופכת אותה לאפקטיבית יותר ובפרט חשובה על-מנת שהילד או הילדה (או המבוגרים שבחרו בשחייה הטיפולית) יצברו רווחים רבים ככל האפשר גם בפן הטיפולי.

דגש חשוב במיוחד הוא המדריכים – בכדי להבטיח מקסימום תועלת בכל ההיבטים הרלוונטיים, חשוב לבחור במטפל או מטפלת שהם מדריכי שחייה בעלי ניסיון רב בתחום ספציפי זה, מומחים לעבודה עם בני ובנות הגיל הרך וכמובן כאלה שעברו את ההסמכה הנדרשת. בנוסף לכל הדרישות הפורמליות, ישנו עוד מפתח חיוני בדרך להפקת מלוא הרווחים מכל מפגש בבריכה: אישיות. שחייה טיפולית נשענת במידה רבה על הקשר האישי שנרקם בין המטופל/ת למטפל/ת, ועל כן ישנה חשיבות לאיכויות כמו קשב מרבי, יכולת הכלה גבוהה, קבלה מוחלטת, תשומת לב מדויקת, מתן תמיכה משמעותית ועוד. כשכל אלה מהווים חלק בלתי נפרד מכל מפגש במים, הילדים מגיעים לבריכה ברצון ובחפץ לב, ולמעשה אף מתוך ציפייה חיובית שבאופן טבעי מייצרת התקדמות והתפתחות חיובית.

ההתקדמות באה לידי ביטוי בכל האספקטים של התפתחות: בפן הפיזי הגוף מתחזק, סיבולת הלב והריאות מתעצמת והקואורדינציה משתפרת; בפן המנטלי מתחזקות מאוד המיומנויות התקשורתיות ואלה החברתיות, וגם היכולת לתכנן ולמצוא דרכים מתאימות להשלמת משימות שהוטלו עליהם; ובפן הרגשי הילדים לומדים לקחת אחריות על עמידה במטרות שהציבו לעצמם ומפתחים תחושת מסוגלות (שבונה כמובן גם את הביטחון העצמי).

הסינרגיה בין שחייה טיפולית לבין הידרותרפיה

דרך נוספת שבה בריכה הופכת למעשה לחדר טיפולים – נעים, לא מלחיץ ובעיקר מאוד אפקטיבי – היא הידרותרפיה. התכונות הייחודיות של המים והטכניקות המשוכללות של ההידרותרפיה (וביניהן וואטסו, הליוויק ועוד) יוצרות שינויים משמעותיים לטובה ושיפור של ממש בתפקוד של כל המערכות החיוניות ועל כן גם איכות חיים גבוהה יותר.

כדאי לדעת שלהידרותרפיה שורשים עמוקים לאורך ההיסטוריה, בשלל תרבויות, וכיום ישנו בממסד המדעי קונצנזוס מלא לגבי יתרונות המים כסביבה טיפולית. איכות חשובה אחת של המים היא שהלחץ המופעל על המפרקים נמוך בהרבה בהשוואה ללחץ שמופעל עליהם מחוץ למים, ובהתאם טווח התנועה של המטופלים בתוך המים גדול יותר – וניתן לבצע טיפולים אפקטיביים יותר. כמו כן כל הצלחה מחזקת את הנפש, ועל כן המוטיבציה להתאמץ עבור הטיפול גדלה ואיתה גם הסיכוי להצלחות נוספות – מעגל קסם חיובי.

איכות חשובה שנייה היא הלחץ ההידרוסטטי, שתורם רבות לסילוק פסולת מהגוף ולמניעת הצטברות נוזלים ובצקות. ההתנגדות של המים מחזקת את מערכת הנשימה ואת תפקודי הלב והריאות, וכן מערכות שרירים רבות בגוף, ועוד סיבה טובה לשקול את האופציה של הידרותרפיה, ואת השילוב בינה לבין שחייה טיפולית, היא שהחמימות הנעימה של המים מנטרלת חלק מפעילות מערכת העצבים הסימפתטית ועל כן רמות הכאב נמוכות יותר כשאנחנו נמצאים במים. בנוסף המים מפחיתים ספסטיות (נוקשות של השרירים) וכוח הציפה מסייע בתרגול יעיל של פעולות יומיומיות שונות.

בנוסף לכל הנ”ל, ישנו גם פן רגשי שתורם לאפקטיביות של הטיפולים השונים במים – בריכה מזוהה אצל רובנו עם תחושות חיוביות, ובהתאם גם הטיפולים נחווים כחוויה חיובית וההתנגדות אליהם נמוכה עד לא קיימת כלל (ובפרט אם ישנם כאמור מדריכים מנוסים).

בין המצבים שבהם מומלץ במיוחד השילוב בין הידרותרפיה לבין שחייה טיפולית או שחייה שיקומית: שיקום אורתופדי לאחר תאונה או ניתוח (למשל ניתוחים להשתלת מפרק), כאבים בגב התחתון (עקב פריצת דיסק, בלט דיסק או מכל סיבה אחרת), כאבים בצוואר (שעשויים גם הם לנבוע מפריצת דיסק ועוד מקור למצוקה זו שמגבילה במידה בלתי מבוטלת את חופש התנועה הוא תזוזה של חוליה), כאבים בכתפיים (מתיחה, דלקת בגידים, כתף קפואה, פציעות שונות שמאפיינות שחיינים ועוד), כאבים באגן, פציעות ספורט שונות כגון נקע, קריעת שריר ועוד.

טיפול במים - מרכז אסף לשחייה וטיפול

מהן המטרות של השחייה הטיפולית?

שחייה טיפולית – עם או בלי הידרותרפיה – מתאימה כאמור לקהל יעד מגוון מאוד. בהתאם השלב הראשון בתהליך הטיפול הוא הגדרה מדויקת של המטרות, כך שניתן יהיה לבחור את הכלים המתאימים ביותר שיבטיחו את מימוש המטרות במלואן.

מטרות אפשריות למפגשי וחוגי השחייה הטיפולית הן:

* טיפול בלקויות תקשורתיות וחיזוק היכולות בתחום משמעותי זה

* טיפול בלקויות התנהגותיות ותמיכה בהתמודדות עם ההשלכות של לקויות אלה

* העצמת ילדים וילדות שנמצאים על הספקטרום האוטיסטי

* חיזוק הביטחון העצמי

* חיזוק רצועת הכתפיים (לילדים בעלי היפוטוניה – טונוס שרירים נמוך)

* שיפור מוטורי

* שדרוג התנועה וטיפול במסורבלות תנועתית

* שחרור מחשבות כפייתיות וטורדניות

* הקלה על חרדות

וישנן כמובן עוד מטרות אפשריות, בהתאם למאפיינים הספציפיים של כל מטופל או מטופלת. דגש חשוב בדרך להצלחת הטיפולים הוא התמדה, וכדי להבטיח שאכן תהיה התמדה המפתח הוא שיתוף פעולה בין הצוות, ההורים והמטופלים עצמם. כאמור בזכות העובדה שהטיפולים מתבצעים בבריכה, שמהווה סביבה נעימה, ובזכות ההצלחות, נקודת המוצא טובה מאוד אבל בכל זאת רצוי שההורים יעודדו את הילדים גם בין מפגש למפגש, יגלו עניין אמיתי ויהוו חלק משמעותי בתהליך.

הידרותרפיה- טיפול במים - מטופלת בזמן הידרותרפיה עם המטפלת שלה

בריכה טיפוליות – תקנות עיקריות

כאמור בריכה טיפולית נדרשת לעמוד בשורה ארוכה של תקנות. ביניהן:

* מספר המטופלים לא יעלה על מספר המטפלים

* לפחות אחד מהמטפלים מוסמך להגיש עזרה ראשונה

* בבריכה טיפולית חייב להיות טלפון זמין אם ייווצר צורך להזעיק עזרה

* הטמפרטורה של המים היא תמיד 31.5 מעלות צלזיוס או יותר

* שטח האזורים שבהם עומק המים הוא 70 ס”מ או יותר יהיה 24 מ”ר או יותר

* סקימרים או תעלות גלישה – על כל 18 מ”ר יהיה לפחות סקימר אחד

* אם הבריכה ממוקמת מעל פני הקרקע, חובה להתקין רמפה שרוחבה 1.1 מ’ ובסופה משטח שאורכו 2 מטר.

* כששטח הבריכה הוא עד 30 מ”ר, נדרש משטח מרוצף מ-3 צדדים. באזור הכניסה רוחב המשטח הוא לפחות 180 ס”מ ובצדדים האחרים – 120 ס”מ ומעלה. בבריכות גדולות יותר גם רוחב המשטחים גדול יותר.

* בבריכות טיפוליות ששטחן הוא עד 60 מ”ר, חובה לוודא שישנם לפחות 3 מ”ר לכל מטפל או מטופל. בבריכות גדולות יותר המינימום הוא 3.5 מ”ר

כמו כן ישנן תקנות לגבי המבנה עצמו והחומרים ששימשו להקמתה של הבריכה הטיפולית.

בריכה טיפולית – שחייה טיפולית באמצעות הידרותראפיה
5 (100%) 2 votes
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *