שיקום משולב – הידרותרפיה ופיזיותרפיה

אחד המאפיינים הבולטים של הרפואה בימינו הוא טיפולים הוליסטיים – יצירת חיבורים בין שיטות שונות ומגוון גישות ובכך הבטחת מענה אפקטיבי באמת לכל מצוקה רפואית ופתרון מקיף לטווח ארוך. בפרט מומלץ החיבור בין הידרותרפיה לפיזיותרפיה, כלומר בין מים ליבשה, חיבור שכבר הוכיח את עצמו אצל מטופלים רבים.

הסינרגיה בין ההידרותרפיה לפיזיותרפיה מתאימה למגוון רחב מאוד של מצבים, ובהם כאבי גב, בעיות אורתופדיות, מחלות של הגיל השלישי וכשהמטרה היא שיקום נוירולוגי.

מדוע ישנה סינרגיה אפקטיבית בין הידרותרפיה לפיזיותרפיה?

הידרותרפיה – כלומר טיפול במים ("הידרו" = מים, "תרפיה" = טיפול) – מתאפיינת במספר יתרונות משמעותיים: ראשית, המים מהווים סביבה חמימה ונעימה שעוטפת ברוך את המטופלים ומשרה עליהם אנרגיות חיוביות, כך שהטיפול נתפש כחוויה מוצלחת והאדם מתמסר אליו ובא לקראתו בציפייה ואפילו בשמחה, דבר שהופך את הטיפול, כך עפ"י מחקרים רבים, לאפקטיבי יותר.

בנוסף לפן הרגשי החשוב מאין כמותו גם במסגרת טיפולים פיזיים, כדאי לזכור שבמים כוח הכבידה משפיעה עלינו במידה פחותה, ועל כן המטופלים יכולים לבצע תנועות שמחוץ למים יגרמו להם לכאב. בזכות טווח התנועה הרחב יותר משמעותית, ניתן להגיע להישגים טובים יותר בכל טיפול, כאמור מבלי להסב כאב למטופלים.

הבדל נוסף בין שהות בבריכה לבין שהות מחוצה לה הוא הלחץ שמופעל על הגוף: בתוך המים מידת הלחץ נמוכה יותר, כך שאין חשש מפני פגיעה במפרקים ובאופן כללי קל יותר לטפל בפריצות דיסק למשל, במחלות פרקים ובמגוון בעיות אורתופדיות.

הפיזיותרפיה – תחום אשר מתמקד במערכת התנועה, באבחון בעיות הקשורות אליה ובטיפול בהן – מוסיפה מספר מרכיבים חשובים לטיפול במים: חיזוק שרירים שזקוקים לחיזוק, שיפור הסיבולת (הן של שרירים והן של מערכת הלב-ריאות), שיפור היציבה ושיווי המשקל, הפחתת רמת הכאב והבטחת תפקוד מירבי של מערכות חיוניות.

בהתאם השילוב בין שתי הגישות הנ"ל ובין שיטות הטיפול במים לטיפול המתבצע בחדר הטיפולים בטכניקות שונות מוביל לשיפור מקסימלי במצבם של המטופלים ולשיקום יעיל ויציב.

טיפול בכאבי גב

אין כמעט אדם שלא יסבול לפחות פעם אחת בחייו מכאבי גב, ובלא מעט מקרים הכאב עז ועלול אפילו להשבית את האדם מפעילות שוטפת. ישנם גורמים רבים לפגיעה באיבר הכל כך חשוב, וכן סוגי פגיעות שונים שהמוכר שבהם הוא פריצת דיסק, ועוד כדאי לדעת שבלא מעט מקרים כאבי גב מקרינים גם אל איברים אחרים דוגמת הרגליים, הכתפיים והידיים.

טיפול בכאב גב באמצעות השילוב בין הידרותרפיה לפיזיותרפיה התגלה כיעיל במיוחד – הן בזכות הפחתה במידה ניכרת של רמת הכאב והן בזכות החזרת היכולת לתפקד ללא מגבלות ובאופן חופשי ומשוחרר.

במהלך הטיפול במים עמוד השדרה נהנה מכך שלא מופעל עליו לחץ ומאפשר תנועות גדולות ולפרק זמן משמעותי. בנוסף תוך כדי השהות בבריכה המחוממת האדם שוכח שהגב כואב לו וברוב המקרים גם אחרי היציאה מהמים הכאב נשאר על תקן זיכרון עמום.

הפיזיותרפיה תומכת בטיפולים במים באמצעות תרגילי הרפיה, מתיחות בטכניקות שונות ועוד, עד להתפוגגות הכאבים בגב וחזרה לשגרה מלאה.

שיקום אורתופדי

הרפואה האורתופדית ביצעה קפיצת מדרגה של ממש בעשור האחרון, ובימינו נערכים יותר ויותר ניתוחים מתקדמים כגון החלפת מפרק, תפירת גידים בכתף, שחזור רצועות ועוד. טכניקות הניתוח השתכללו פלאים והאורתופדים מנוסים ומיומנים, אבל גם הניתוח המוצלח ביותר לא משפר את איכות החיים של האדם אם אין לו המשך בדמות שיקום אורתופדי נאות.

הבסיס לשיקום האורתופדי הוא פיזיותרפיה מותאמת ספציפית לסוג הניתוח ומצבו הרפואי של האדם באופן כללי. על בסיס זה מומלץ בחום להוסיף טיפול במים חמימים – טיפול שמאפשר ביצוע תרגילים שונים לחלוטין מאלה המתבצעים על היבשה ועל כן מאיץ את ההחלמה כמו גם מבטיח שהיא תהיה מלאה באמת.

טיפול אפקטיבי בבעיות על רקע נוירולוגי

גם במצבים נוירולוגיים – שיקום אחרי אירוע מוחי, טרשת נפוצה, פרקינסון ועוד – ישנה תועלת רבה בשילוב ההידרותרפיה עם הפיזיותרפיה. בפרט תורם רבות לאימפקט של כל טיפול הפן הרגשי, שכאמור בא לידי ביטוי במיוחד במי הבריכה המחוממים אשר מרגיעים את המטופלים ומקלים עליהם לתת אמון מלא במטפל/ת.

בכל מקרה חשוב מאוד להתאמת תוכנית טיפולים אישית לכל מטופל או מטופלת, בהתאם למצוקה איתה הם מתמודדים, ליכולות הפיזיות שלהם ולמטרות הרלוונטיות עבורם.

מצבים נוספים שכדאי לטפל בהם עם השילוב של הידרותרפיה ופיזיותרפיה

מצב נוסף שעבורו כדאי מאוד לשקול את הטיפול המשולב במים וביבשה הוא התאוששות אחרי פציעת ספורט, ובפרט אם חשוב לכם לקצר את פרק הזמן הנדרש להחלמה מלאה. גם חולי פיברומיאלגיה, שסובלים מכאבים כרוניים בשרירים ובגידים ובמקרים רבים מקשיים של ממש בתפקוד היומיומי, ייתרמו מאוד מטיפולים במים ומחוצה להם גם יחד, ועוד קהל יעד שהשילוב בין הידרותרפיה לפיזיותרפיה עשוי לחולל אצלו פלאים הוא ילדים בעלי קשיי התפתחות או הפרעות תקשורת.

 

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
הידרותרפיה
מכון פיזיותרפיה

 

שיקום משולב – הידרותרפיה ופיזיותרפיה
Rate this post
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *