ההיסטוריה של ההידרותרפיה

בעשורים האחרונים ישראלים רבים גילו את נפלאות הטיפולים במים – שמספקים גם חוויה מהנה וגם פתרונות אפקטיביים לבעיות פיזיות ורגשיות. כדאי לדעת שלטיפולים אלה היסטוריה ארוכה בת אלפי שנים כך שמאוד ייתכן שגם הסבא של הסבא של הסבא של הסבא שלכם כבר הכיר את יתרונות ההידרותרפיה.

מה הקשר בין היפוקרטס להידרותרפיה?

כמו תחומים רבים ברפואה המודרנית, גם את האיכויות הטמונות במים ובפרט היכולת שלהם לתרום לריפוי זיהה הרחק בעבר הרופא היווני המפורסם סוקרטס, שנולד בשנת 460 לפני הספירה (כלומר לפני כמעט 2,500 שנה).

גם מקור הביטוי "הידרותרפיה" הוא בשפה היוונית, כש"הידרו" פירושו מים ואילו "תרפיה" היא כידוע טיפול, וביחד "טיפול במים" או "טיפול בעזרת מים".

תרבויות עתיקות אחרות ובהן זו הסינית, המצרים הקדמונים והאימפריה הרומית חקרו אף הן את סודות המים וניסו לבחון כיצד ניתן להיעזר במרכיב הנפוץ ביותר על פני כדור הארץ כדי לטפל במצוקות רגשיות ופיזיות.

כל תרבות תרמה מרכיבים נוספים לטכניקות הטיפול השונות במים והרחיבה את השימוש במים למטרות טיפוליות. כך למשל באימפריה הרומית הוקמו מרחצאות ציבוריות כך שכולם יוכלו ליהנות מריפוי במים ובאופן כללי מאיכות חיים מקסימלית, היפוקרטס המליץ לקהל מעריציו הרב על רחצה במעיינות ואילו במצרים העתיקה נהגו להוסיף שמנים ארומטיים ותמציות צמחים כדי להפוך את תהליך הריפוי לעוד יותר אפקטיבי.

מתי אימץ הממסד הרפואי את הטיפול במים?

לאחר נפילת האימפריה הרומית (במאה ה-5 לספירה) הממסד הנוצרי החל להעלים את בתי המרחץ הציבוריים, וזאת עקב התנגדותו לעירום בפומבי.

אבל האיכויות של המים, הן באופן כללי והן כשמדובר באופן ספציפי במימי מעיינות חמים עשירים במינרלים כגון גופרית, ברום ויוד, היו חזקות מהשמרנות של הממסד הדתי. עם עליית הרנסנס, ולמעשה עוד קודם לכן, בימי הביניים, חוקרים ומדענים רבים המליצו על רחצה באותם מימי מעיינות מרפא, וככל שחלפו השנים כך התרבו העדויות והתחזקו ההוכחות לגבי הכדאיות של טיפול במים.

הגלובליזציה של ההידרותרפיה

להידרותרפיה כאמור שורשים בכל רחבי העולם, כולל באפריקה (מצרים העתיקה) והמזרח הרחוק (סין) אבל בהיסטוריה המודרנית השתמשו בטכניקות השונות של טיפולים במים בעיקר באירופה, וזאת עד המאה ה-19.

במהלך המאה ה-19 התפשטה המודעות ליתרונות המים ולסגולות הבריאותיות שלהם אל מדינות רבות ברחבי העולם. בעיקר תרמו לכך אישים כמו וינסנט פריסניץ (חקלאי שחי באוסטריה, אחת האימפריות הבולטות באותה תקופה) וסבסטיאן קניפ, נזיר בווארי שבעיני רבים נחשב לאבי ההידרותרפיה ולאחד ממבשרי הרפואה האלטרנטיבית באופן כללי.

מגוון אפשרויות רחב וטיפולים אפקטיביים במיוחד

בימינו מקובל מאוד להיעזר בהידרותרפיה ברחבי העולם ומגוון הטיפולים האפשריים הולך ומתרחב, בין השאר בזכות ידע מודרני ומחקרים מעמיקים בתחום.

האופציה הבולטת ביותר היא בריכות שחייה טיפוליות שבהן מתקיימים טיפולים בשיטות כמו וואטסו, הליוויק, התעמלות במים ועוד. עוד אפשרויות הן אמבטיות קור או חום, מרחצאות חמים עם מים עשירים במינרלים וגם סאונה (רטובה או יבשה) עשויה להקל על מצוקות שונות.

ההיסטוריה של ההידרותרפיה
Rate this post
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *