הידרותרפיה לילדים

טיפול במים הוא קונספט מרובה יתרונות שזוכה לפופולריות הולכת וגוברת. כשמדובר בילדים בעלי מצוקות פיזיות או רגשיות התועלת אף מתעצמת כך שעבורם ההגעה לבריכה טיפולית מומלצת במיוחד.

יתרונות הטיפולים במים עבור ילדים

הידרותרפיה (הידרו = מים, תרפיה = טיפול, וביחד טיפול במים) נהנית כאמור מיתרונות רבים, המתעצמים כשמהמטופלים הם בני הגילאים הצעירים.

ראשית, בריכה נתפשת כמקום לא מאיים ואף להיפך, מקום שכולו נועם ונחת. אם מרפאות וקליניקות עלולות לעורר אצל ילדים, ובעיקר הקטנים שבהם, אי נוחות וחששות שבאים לידי ביטוי ברתיעה מפני הגעה לטיפול או התנגדות לו (שכמובן פוגמת באפקטיביות שלו), הרי שבריכה היא מקום שרוצים לבוא אליו ומחכים כבר לטיפול הבא.

שנית, למים סגולות בריאותיות יקרות ערך ובפרט החמימות שלהם (טיפולים במים מתבצעים במים חמים בטמפרטורה קבועה ומדויקת) משרה רגיעה עמוקה ואף תחושת חזרה לרחם במידה מסוימת. בנוסף היעדר הלחץ על המפרקים מאפשר לבצע תנועות שונות ביתר קלות ובסך הכל מדובר בחוויה נטולת קושי או כאב.

באילו מקרים כדאי להיעזר בהידרותרפיה?

המגוון הרחב של הטיפולים במים – ובהם למשל ג'הארה, ווטרדאנס, תרגילי חיזוק ומתיחות שונות – התגלו כאפקטיביים עבור שורה ארוכה של מצוקות פיזיות ורגשיות. בפרט כדאי להיעזר ביכולות של ההידרותרפיה במקרים הבאים:

* תינוקות בעלי טורטיקוליס (פיתול בצוואר)

* טונוס שרירים נמוך (היפוטוניה) או מוגבר

* תסמונת דאון

* כאבי מפרקים

* קשיי קשב וריכוז – קשיים שהפכו בשנים האחרונות נפוצים מאוד בקרב ילדים

* שיקום אורתופדי

* קשיים מוטוריים

* הפרעות שונות על הספקטרום האוטיסטי (PDD)

* מצוקות רגשיות מסיבות שונות

בנוסף הטיפולים במים מחזקים שרירים, משפרים קואורדינציה, ממריצים את זרם הדם (ובכך תורמים למערכות רבות בגוף), משפרים את היציבה ותורמים גם לדימוי העצמי ולביטחון העצמי באופן כללי.

עוד כדאי לדעת שהידרותרפיה מתאימה גם לתינוקות צעירים מאוד, החל מגיל 3 חודשים פחות או יותר.

טיפולים במסגרת קופות החולים

כדאי לדעת שבמקרים מסוימים ניתן ליהנות מכל אותם יתרונות של הידרותרפיה איכותית במחיר מופחת בזכות השתתפות קופות החולים השונות. ב"מכבי שירותי בריאות" למשל ניתן להגיע לטיפולים מסובסדים במים דרך המכון להתפתחות הילד.

הידרותרפיה לילדים
Rate this post
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *