הידרותרפיה במתכונת של טיפולים קבוצתיים

שיטות הטיפול השונות המתבצעות במים – שנכללות כולן תחת ההגדרה "הידרותרפיה" (שהרי "הידרו" פירושו מים ואילו "תרפיה" היא טיפול) – הפכו זה מכבר לפופולריות מאוד בזכות הצלחות מוכחות, ובעיקר עם קהלי יעד ספציפיים של ילדים בעלי צרכים מיוחדים. גם מבוגרים רבים יוצאים נשכרים מטיפולים במים, ואם ברוב המקרים טיפולים רפואיים מוצעים במתכונת פרטנית, כלומר מטופל אחד או מטופלת אחת, הרי שהטיפולים במים מוצעים לעתים גם במתכונת קבוצתית, שמהווה אף היא דרך אפקטיבית מאוד!

למי מתאימה הידרותרפיה?

כאמור, הטיפולים במים מתאימים במיוחד לטיפול בילדים בעלי צרכים מיוחדים: ילדים שנמצאים על הקשת האוטיסטית, ילדים הסובלים מליקויים בהתפתחותם המוטורית, ילדים בעלי היפוטוניה (טונוס שרירים נמוך) או היפרטוניה (טונוס שרירים גבוה), ילדים שסובלים מ-SPD (בעיות בוויסות החושי), ילדים היפראקטיביים, ילדים בעלי שיתוק מוחין וכו'.

הסיבה לכך היא שילדים בעלי צרכים מיוחדים מגלים במקרים רבים התנגדות לטיפול. לעתים התנגדות מודעת ולעתים התנגדות שלא במודע, אבל בכל מקרה אפקטיביות הטיפול הופכת פחותה. כשהטיפול מתבצע בבריכה, שמהווה כמובן סביבה נעימה והילדים חשים בה מוגנים ובטוחים, ההתנגדות פוחתת ואף נעלמת ועל כן הטיפול אפקטיבי במיוחד.

מבוגרים שסובלים מבעיה אורתופדית כזו או אחרת יכולים אף הם להיתרם מאחד הטיפולים הנכללים תחת ההגדרה הידרותרפיה. קהלי יעד ספציפיים נוספים הם חולי פיברומיאלגיה, חולי טרשת נפוצה, חולי ALS, מי שמשתקם לאחר אירוע מוחי או אירוע לב ועוד.

מה גודל הקבוצה בטיפול במים?

באופן טבעי כשמדובר על הידרותרפיה במתכונת קבוצתית, הקבוצות תהיינה קטנות יחסית. בדרך כלל מדובר על בין 5 ל-10 מטופלים, כשלעתים רחוקות הקבוצה מעט גדולה יותר אבל בכל מקרה כמובן שאין מדובר בקבוצות המוניות.

מאפיין נוסף של הטיפולים הקבוצתיים הוא היותן של הקבוצות הומוגניות, כלומר כאלה הכוללות או ילדים הסובלים מאותה בעיה או מבוגרים שחולקים מצוקה דומה או מגיעים לטיפול מסיבה זהה (למשל בני 50 ומעלה שעברו אירוע לבבי).

יתרונות הטיפול הקבוצתי

לכאורה טיפול קבוצתי יוביל להישגים פחותים ביחס לטיפול פרטני שכן המטפל יכול להקדיש פחות זמן ותשומת לב אישית לכל אחד מחברי הקבוצה, אבל מצד שני ישנם כמה וכמה יתרונות לקונספט הקבוצתי כך שבסופו של דבר גם טיפול במתכונת זו הוא אפקטיבי מאוד.

יתרון אחד הוא חיזוק הדימוי העצמי, ובעיקר עבור ילדים שפתאום מגלים שהם לא לבד ושישנם עוד ילדים הסובלים מבעיות דומות לשלהם. גם העובדה שהילד או המבוגר משווה את עצמו ואת יכולותיו למישהו דומה לו ולא לאדם בריא מחזקת את הדימוי העצמי, ובמקרים רבים ילד או מבוגר שרואים אדם בעל לקות או מגבלה מצליח לבצע תרגיל מסוים הדבר מחדיר בהם מוטיבציה רבה יותר – כך שגם הם מצליחים לבצע תרגילים שקודם לכן לא הצליחו (וכמובן שגם לעצם ההצלחה תרומה לחיזוק הביטחון העצמי).

גם מתן תמיכה למטופלים אחרים מהווה חוויה חיובית מבחינת הילדים והמבוגרים המגיעים לטיפולים הקבוצתיים במים ובסך הכל מחזקים המטופלים זה את זה במידה בלתי מבוטלת.

הידרותרפיה במתכונת של טיפולים קבוצתיים
5 (100%) 1 vote
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *