הידרותרפיה בגיל השלישי

תוחלת החיים שלנו נמצאת במגמת עלייה מתמדת, ובהתאם חלקם של בני הגיל השלישי באוכלוסייה נמצא אף הוא במגמת עלייה קבועה – כך למשל ב-2014 הוגדרו כ"קשישים" 833,000 ישראלים וישראליות, כלומר אחד מכל 10 אנשים במדינה. בנוסף מוקדשת תשומת לב רבה יותר לאיכות החיים גם בגילאים מבוגרים יותר, הן בפן הפיזי והן בפן הנפשי, ובין הפעילויות המומלצות למבוגרים שרוצים איכות חיים מיטבית מתבלטת ההידרותרפיה.

על אילו מצוקות ניתן להקל באמצעות הידרותרפיה?

הידרותרפיה – כלומר טיפול במים (הידרו = מים ; תרפיה = טיפול) – מתאימה כמובן לא רק לבני הגיל השלישי אלא לבני כל הגילאים כולל ילדים ואפילו פעוטות ותינוקות.
באופן כללי שיטות הטיפול השונות במים מתאימות מאוד להקלה על כאבי גב לרבות פריצות דיסק, כאבי מפרקים, דלקות פרקים, בעיות הקשורות להידלדלות העצם, בעיות הנובעות מחוסר שיווי משקל, חולשה כללית, התאוששות מפציעות, שיקום לאחר ניתוחים שונים ועוד ועוד.

יתרונות כלליים נוספים של ההידרותרפיה הם שיפור מראה העור ושיפור זרימת הדם בכל הגוף. כמו כן מסייעים המים החמימים והטיפולים הייחודיים לפוגג מתחים שהצטברו אצלנו ולהקנות מרגוע לנפש.
חשוב להדגיש כי הידרותרפיה היא למעשה שם כולל למגוון שיטות טיפול, והתאמת השיטה למטופל הספציפי ולמצוקות מהן הוא סובל מבטיחה אימפקט מירבי.

למה לקשישים כדאי במיוחד לפנות לעזרת ההידרותרפיה?

ככל שאנחנו מתבגרים, אנחנו רוכשים ניסיון ויכולות מנטליות יקרות ערך, אבל במקביל אנחנו מאבדים חלק מהיכולות הפיזיות שלנו. הגוף נחלש באופן כללי והופך מועד יותר לפורענות בדמות מחלות או פציעות (בעיקר עקב נפילות), ולא מעט מערכות חיוניות – מערכת החיסון, סילוק הרעלים מהגוף וכו' – מתפקדות ברמה פחות גבוהה מבעבר.
בנוסף על הקשיים הפיזיים והצרות הבריאותיות ישנו גם קושי רגשי, שהרי לא קל להזדקן (מה גם שבלא מעט מקרים חשים בני הגיל השלישי כי נדחקו לשוליים). הידרותרפיה היא דרך נהדרת לספק מרפא הן לגוף והן לנפש.

טיפול בלתי פולשני בסביבה נעימה

הטיפולים במים הם תמיד טיפולים בלתי פולשניים, וזהו יתרון משמעותי ביותר – עבור בני כל הגילאים ובפרט בגיל השלישי.
יתרון נוסף הוא ההוליסטיות של כל טיפול, שכאמור מספק מענה הן לצרכים פיזיים והן לצרכים נפשיים.
עוד יתרון חשוב הוא המים שעוטפים בשלווה ובחום את המטופל וממוססים התנגדויות כמו גם מייצרים אמון מיידי בינו לבין המטפל/ת – וחשוב לזכור שרבים מבני הגיל השלישי מתקשים לתת אמון באנשים חדשים, מקצועיים ככל שיהיו. המים הם גם סביבה מעולה לטיפול פיזי במהותו שכן עקב ההתנגדות המועטה שאנחנו חשים במים ניתן לבצע תנועות ארוכות יותר, מורכבות יותר וממושכות יותר בלי שיוטל עומס מסוכן על המפרקים.

בנוסף משפרים כאמור הטיפולים במים את זרימת הדם, ובכך מקטינים את הסיכון ללקות בשורה ארוכה של מחלות ומצוקות שנובעות מזרימת דם לקויה בגיל מבוגר.

הידרותרפיה בגיל השלישי
Rate this post
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *