באילו מקרים מסייעת הידרותרפיה לילדים?

 

הידרותרפיה, כלומר פיזיותרפיה המתבצעת במים חמימים ונעימים, היא שיטה רבת יתרונות ובפרט אופטימלית לילדים. התועלת הרבה של הטיפול במים לילדים בעלי צרכים מיוחדים ולאלה המתמודדים עם קשיים מסוגים שונים (למשל קשב וריכוז), והעובדה שהטיפול נתפש ע"י הפעוטות והזאטוטים כחוויה מהנה מאוד, ובהתאם הם מגיעים אליו ברצון וללא שום התנגדות אליו, הופכים את ההידרותרפיה לאופציה מבוקשת על-ידי הורים רבים ומומלצת על-ידי לא מעט רופאי ילדים.

באילו מקרים מסייעת הידרותרפיה לילדים?

פעוטות וילדים רבים מתמודדים עם בעיות מוטוריות, קוגניטיביות, נויורולוגיות ופיזיות, ולכל אלה עשויה הפיזיותרפיה לסייע, לשפר במידה משמעותית את רמת התפקוד שלהם ולהפוך את חייהם לטובים הרבה יותר.

בפרט מומלצת הידרותרפיה לילדים במקרים הבאים:

היפוטוניה (טונוס שירים נמוך)

התרגילים במים מותאמים ספציפית לילד/ה ומחזקים את השרירים שזקוקים לכך. בפרט מסייעת הידרותרפיה לחיזוק שרירי הליבה ובכך גם משפרת את היציבה ועוזרת להגביר את הביטחון העצמי של הילדים.

קשיי קשב וריכוז

מתוסכלים פעמים רבות מכך שאינם מצליחים לסיים משימה, או לרצות את הוריהם וסביבתם, יכולים ילדים בעלי קשיי קשב וריכוז, למצוא בטיפולים במים מקור לביטחון, הנאה והתקדמות. ההתמודדות המוצלחת עם משימה במים, מעלה ומחזקת את תחושת המסוגלות וההצלחה, כמו גם העצמאות של הילדים.

נוסף על כך, טיפול במים לילדים בעלי קשיי קשב וריכוז מקנה להם מגוון יכולות חיוניות: מיקוד תשומת לב בפרטים (כשלמשל הילד מתבקש לחפש צעצועים שונים במים), ארגון לקראת ביצוע משימה (דרך משימות כיפיות ומשחקים), שליטה על תנועות הגפיים ונטרול התנהגויות לא רצויות, סבלנות, הימנעות מתשובות חפוזות בלי מחשבה ועוד.

אוטיזם

ילדים על הספקטרום האוטיסטי נתרמים מאוד בזכות ההידרותרפיה, ובפרט אם מדובר במטפלים מנוסים שמייצרים רמת אמון גבוהה עם הילד ובהתאם אינטראקציה מותאמת לו ולצרכים הייחודיים שלו. בין השאר רוכשים הילדים מיומנויות תנועה טובות יותר (שבאופן טבעי באות לידי ביטוי גם מחוץ למים) – ישיבה, זריקה, בעיטה, תפיסה ועוד. המיומנויות הנ"ל מאפשרות לו גם להשתתף בפעילויות חברתיות שונות בהצלחה רבה יותר, כך שהרווחים מהטיפול הם גם במישור הפיזי וגם במישור החברתי. בנוסף מתחזקים מאוד הדימוי העצמי של הילד, האמונה שלו בעצמו והביטחון העצמי, כך שישנו גם רווח רגשי משמעותי.

תסמונת דאון

ההתמודדות עם הסימפטומים הבלתי נמנעים של תסמונת דאון היא אתגר של ממש לילד ולמשפחה. הידרותרפיה בשלב מוקדם יחסית עוזרת לפעוטות למצות את פוטנציאל ההתפתחות בצל הלקות ומסייעת לשיפור המצב הבריאותי הכללי של הפעוט. הטיפולים אינם מפחיתים את ההיפוטוניה (טונוס שרירים נמוך), שכן היא מצב פיזי נתון, אך בהחלט מאפשרים לחזק את הילד כך שמצבו הפיזי לא יפריע לו בתפקוד היום-יומי ומקנים לו מיומנויות שהוא מתקשה לרכוש (התהפכות, זחילה וכו'). כמו כן משתפרות המוטוריקה הגסה, היציבה וצורת ההליכה.

ספינה ביפידה (spina bifida)

במקרים של פגם מולד זה, השילוב של הידרותרפיה עם פיזיותרפיה מצמצם את ההשפעות של הפגיעה המוטורית. בפרט לומדים הילדים דפוסי שכיבה, ישיבה, יציבה והליכה נכונים יותר, מתרגלים משחקים שונים ולומדים ליהנות מפעילות מסוג זה ומחזקים שרירים חשובים.

דיספרקסיה התפתחותית

דיספרקסיה התפתחותית, כלומר הפרעת התפתחות בקואורדינציה, באה לידי ביטוי בקושי ללמוד לבצע תנועות פיזיות חדשות באופן מדויק, ובאופן כללי בקואורדינציה לקויה וסרבול מוטורי (ועל כן היא נקראת לעתים גם "תסמונת הילד המגושם").

הידרותרפיה לילדים בעלי דיספרקסיה התפתחותית (תופעה נפוצה למדי, אגב, כ-5% מהאוכלוסייה) היא פתרון אופטימלי עבורם. הטיפול כולל חיזוק קשר עין-יד וקואורדינציית עין-רגל, פיתוח מודעות סביבתית, הקניית טכניקות לשיפור כתיבה ופיתוח דפוסי יציבה והליכה מתאימים. רווח נוסף מהטיפול הוא העלאת רמת הביטחון העצמי של הילד, שזוכה לחיזוקים חיוביים ובמקביל להבנת מגבלותיו לומד גם להאמין בעצמו.

ניוון שרירים

טיפול בניוון שרירים באמצעות הידרותרפיה מביא לידי ביטוי את אחת האיכויות החשובות ביותר של המים, היכולת שלהם לנסוך שלווה ולפוגג התנגדויות שונות. בזכות הפחתת העומס על הגוף ועזרה בעיקרון הצמיגיות של המים (שמצד אחד יכולים להוות התנגדות לתנועה, ומצב שני מהווים עזרה לתנועה), מצליח הטיפול לחזק שרירים מכל הסוגים ,בפרט בגפיים ובשרירים הקשורים למערכת הנשימה.

מחלות ריאה ובפרט אסתמה

הידרותרפיה לילדים בעלי אסתמה כוללת תרגילים ייעודיים לשיפור תפקוד הריאות, להגדלת הנפח של בית החזה, להגדלת הצריכה של החמצן וכן להרגעה והפחתת סטרס שתורמות אף הן לפתיחת הנשימה.

שיתוק מוחין

המטרה של טיפול במים במקרים של שיתוק מוחין היא להקנות לילד מיומנויות יומיומיות רבות ככל האפשר, כך שיוכל להגיע לעצמאות מקסימלית. הטיפול כולל משחקים מהנים שכתוצאה מהם מתחזקים שרירים, משתפר האיזון, מושגות יכולות טובות יותר לגבי תפקוד הידיים ומתגברת המודעות הפיזית ובפרט למיקום הגפיים בזמן מנוחה ובמהלך תנועה.
מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
הידרותרפיה

באילו מקרים מסייעת הידרותרפיה לילדים?
Rate this post
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *