איך וואטסו מסייע לחולים בפיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה היא אחת המחלות היותר מתסכלות, שכן מדובר במחלה כרונית אשר משבשת במידה ניכרת את שגרת חייהם של מי שחלו בה. בנוסף מדובר במחלה חשוכת מרפא, כשניתן רק להקל על הסימפטומים אולם בלא מעט מקרים התרופות השונות לא מצליחות להוביל להקלה משמעותית. במקרים אלה, ובעצם בכל מקרה של דאבת השרירים (זהו שמה העברי של הפיברומיאלגיה) כדאי לשקול טיפולים במים כדי להקל על הסימפטומים ובפרט עשויה להתגלות כאפקטיבית שיטת הוואטסו.

מהי פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה – המילה מורכבת מ"פיברה" (סיב בלטינית), נגזרת של המילה היוונית "מיס" (שריר) ונגזרת של המילה היוונית "אלגוס" שפירושה כאב – היא אחת המחלות הראומטיות (מחלות שקשורות למפרקים, רקמות רכות ורקמות חיבוריות) היותר קשות שיש. שכיחותה באוכלוסיה גבוהה יחסית – כ-2 עד 4% לוקים בה בדרגת חומרה כזו או אחרת, כשרוב המקרים הם בקרב נשים (כ-95%).

הפיברומיאלגיה פוגעת כאמור במידה ניכרת בשגרת היומיום של החולים בה, שכן הסימפטומים שלה כוללים כאבים בשרירים רבים בגוף וכתוצאה מכך קושי בתנועה (בעיקר בבקרים), עייפות עמוקה, פגיעה בכוח הרצון וקשיי קשב וריכוז.

סימפטומים נוספים הם ליקויים בפעילות המעיים (לעתים אף נוצרת תסמונת המעי הרגיז), כאב במפרק שבין הלסתות, דימומים וגינליים, פגיעה באיכות השינה ועוד.

הגורמים להיווצרותה של פיברומיאלגיה עשויים להיות גנטיים (כשל מובנה בתפקודה של מערכת העצבים המרכזית), פסיכולוגיים (דיכאון או לחץ נפשי מגבירים את הסיכון להתפרצות המחלה וכן עלולים להוביל להחמרתה), הורמונליים (מחסור בקורטיזול) וגם חילוף חומרים ירוד עלול להוביל לדאבת השרירים.

ישנן מספר תרופות שעשויות להפחית את עוצמת הסימפטומים וכן את תדירות הופעתם, וביניהן קנאביס רפואי וסימבלטה (תרופה פסיכיאטרית נוגדת דיכאון שנמצאה כמפחיתה את רמות הכאב בקרב חולות פיברומיאלגיה אך לא בקרב גברים).

מדוע וואטסו וטיפולים במים מקלים על חולי פיברומיאלגיה?

מים חמימים, ולמעשה אפילו הבריכה באופן כללי, מהווים סביבה אידיאלית לטיפולים בחולי פיברומיאלגיה שכן הם עוטפים את האדם ברכות, מרפים שרירים כואבים ומייצרים אפקט מרגיע במיוחד באופן כללי.

בנוסף מפעילים המים על השרירים הכואבים, בעזרת המטפל כמובן, לחץ עדין במיוחד שמשפר את מצבם ומקל על הכאבים. בנוסף מושג שיפור של ממש בזרימת הדם וגם לכך יש השפעה מיטיבה באופן כללי עבור חולי פיברומיאלגיה.

גם משרד הבריאות הכיר בתרומתה של הוואטסו להקלה על חולי דאבת השרירים ובנייר עמדה שפרסם בדצמבר 2013 הוא הנחה את קופות החולים לסייע לחולים במחלה ליהנות מיתרונות ההידרותרפיה.

המאפיינים הייחודיים של הוואטסו

אחת התחושות היותר קשות שפוקדת חולים בפיברומיאלגיה היא אובדן האמון, שכן בעצם הגוף שלהם פועל נגדם ומשבש את חייהם. טיפול וואטסו תורם לא רק בפן הפיזי אלא גם בפן הרגשי, שכן המטופלת מפקידה עצמה בידיים של המטפל וסומכת עליו בעיניים עצומות כי הוא יחזיק אותה במים – כך שנוצרת גם חוויה של אמון, שתורמת אף היא לאימפקט של הטיפול.

בנוסף מהווה טיפול וואטסו חוויה כמעט מדיטטיבית שמספקת מרגוע חיוני במיוחד לחולים במחלה שכל חייהם התמודדות אינסופית כמעט.

איך וואטסו מסייע לחולים בפיברומיאלגיה?
Rate this post
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *