פיזיותרפיה היא שיטת טיפול שמספקת מענה אפקטיבי למצוקות פיזיות רבות בקרב ילדים. הידרותרפיה – כלומר פיזיותרפיה המתבצעת בתוך מי בריכה מחוממת – מעצימה עוד יותר את האיכויות הבסיסיות של השיטה, ואילו שילוב בין הידרותרפיה ופיזיותרפיה ממש מחולל פלאים אצל ילדים בכל הגילאים.

באילו מקרים מומלצת במיוחד פיזיותרפיה לילדים?

הפיזיותרפיה הינה תחום אשר מתמקד במערכת התנועה, ובשיפור היכולות התפקודיות באמצעות פתרון בעיות שריר-שלד. פיזיותרפיסטים מנוסים מסייעים לציבור רחב מאוד ובמצבים רפואיים שונים ומגוונים – שיקום אחרי אירוע מוחי, שיקום בעקבות פציעות ספורט, בריחת שתן, כאבי שרירים, מחלות של דרכי הנשימה ועוד.

עבור ילדים, מומלצת הפיזיותרפיה בעיקר במקרים הבאים:

בעיה בתחום השלד-שריר

בין אם בעקבות שבר (מצב שבו הדגש הוא על מזעור הנזק לאיבר והחזרתו לתפקוד מלא) ובין אם עקב ליקויי יציבה, טונוס שרירים נמוך (היפוטוניה), חולשה בחגורת הכתפיים, בעיות בקואורדינציה, גמישות יתר של מפרק ועוד.

מחלות של דרכי הנשימה

ובפרט סיסטיק פיברוזיס, אסתמה ודלקת ריאות. במקרים אלה תבוצע פיזיותרפיה נשימתית אשר פותחת את דרכי הנשימה ומוציאה כיח מהריאות.

השמנת יתר וסוכרת

פעילות גופנית קבוע תחת הכוונה של פיזיותרפיסט/ית ופיקוח מקצועי מאפשרים להיאבק באחת התופעות הרווחות ביותר בימינו, השמנת היתר אצל הילדים והסיכון ללקות בסוכרת. גם אצל ילדים שכבר חלו במחלה מושג שיפור ניכר בזכות פיזיותרפיה מותאמת אישית עבורם.

בעיות אורתפודיות מבניות

עבור ילדים אשר סובלים מבעיות אורתופדיות מבניות, ובפרט סקוליוזיס וטורטיקוליס, מטרת הפיזיותרפיה היא החזרת הגוף למנח האופטימלי עבורו כדי לאפשר התפתחות מיטבית לילד/ה.

פיזיותרפיה לילדים על הספקטרום האוטיסטי

בחלק גדול מהמקרים ילדים שנמצאים על הספקטרום האוטיסטי מתאפיינים בלקויות מוטרויות שונות, שפיזיותרפיה אשר מותאמת ספציפית ליכולות של הילד (הגופניות כמו גם הרגשיות) יכולה לשפר. פיזיותרפיה עבור ילדים על הספקטרום עשויה לשפר גם את איכות האינטראקציות הבין-אישיות של הילדים ואת יכולותיהם התקשורתיות.

היתרונות של פיזיותרפיה לילדים

פיזיותרפיה לילדים מתאפיינת במספר יתרונות משמעותיים, ועל כן ניתן למצוא אותה במסגרות רבות, הן במערכת הבריאות, הן במערכת החינוך (הרגיל והמיוחד) והן במגזר הפרטי לנוכח הביקוש הרב. הטיפול בכל ילד או ילדה מבוסס על אבחון מקצועי של פיזיותרפיסט/ית מנוסה – אבחון שכולל הן את הפן הפיזי, הן את הפן התפקודי והן את הפן ההתפתחותי – ועל התאמה לצרכים הספציפיים של הילד. דגש חשוב נוסף הוא שילוב ההורים, הן בגיבוש המטרות והן בהפקת המיטב מהטיפול. בהקשר זה כדאי לדעת שאחד היתרונות של הפיזיותרפיה הוא שניתן להמשיך ולתרגל גם בבית, ובכך להעצים את האימפקט של הטיפול.

יתרון נוסף של פיזיותרפיה לילדים הוא שכל טיפול מייצר אתגר אבל נמנע מלתסכל את הנפשות הרכות, מאפשר להם לשדרג יכולות באמצעות משחק ובדרך כיפית במיוחד ובנוסף לתועלת הפיזית והתפקודית משפר גם את הביטחון העצמי ומעודד את הילדים לנסות אתגרים חדשים.

הידרו תרפיה ילדים

היתרונות של הידרותרפיה לילדים

יתרון משמעותי אחד של הידרותרפיה, כלומר פיזיותרפיה במים, הוא שהלחץ שמופעל על הגוף נמוך ועל כן הילדים נהנים מטווח תנועה רחב יותר ויכולים לבצע פעולות שמחוץ למים הם מתקשים לבצע אותן. בדרך זו גם מתחזק הביטחון העצמי של הפעוטות, הזאטוטים ובני ובנות הנוער, והם מצליחים להגביר את האפקטיביות של הטיפול ככל שהם משתתפים ביותר מפגשים.
לטיפולים במים יש ערך מוסף במצבים של היפוטוניה, אוטיזם, קשיי קשב וריכוז, דיספרקסיה התפתחותית, מחלות של מערכת הנשימה, ניוון שרירים ועוד, בכך שהם מעניקים לילד מקום לממש את יכולותיו הפיזיות ובכך לשפר את גם את מצבו הפיזי, את הסיבולת שלו, וכמובן את ביטחונו העצמי. 

הבריכה והמים נתפשים ע"י ילדים כמקום בטוח ואפילו כיפי, ועל כן גם אלה שנוטים לא לשתף פעולה עם טיפולים, מחכים בכיליון עיניים לכל מפגש במים. 
זאת ועוד, שהסביבה המרגיעה והבטוחה, מי הבריכה המחוממים ל34-35 מעלות, המטפל הקשוב והתומך, מסייעים לחיזוק מוטורי ונפשי כאחד, זאת ע"י העלאת תחושת המסוגלות והעצמאות, שחרור ממתחים וחרדות ושיפור מצב הרוח והאנרגיה בגוף.

הידרותרפיה לילדים בעלי צרכים מיוחדים

היתרון השלישי של ההידרותרפיה, המסת ההתנגדות לטיפול, רלוונטי בעיקר עבור ילדים בעלי צרכים מיוחדים. במקרים רבים ילדים אלה, עקב קשיי תקשורת והתגוננות מובנית, לא משתפים פעולה עם טיפולים שונים, בין אם במודע ובין אם לאו – ואילו בתוך הבריכה החמימה ובאווירה נעימה ומעצימה, החומות מתרופפות ומתפרקות, ומלוא הרווחים הפוטנציאליים של הטיפול באים לידי ביטוי.

אסף המדריך יחד עם אחד התלמידים - חוג שחיה לילדים

הסינרגיה בין ההידרותרפיה לפיזיותרפיה

ההידרותרפיה מספקת בסיס איתן לטיפול אפקטיבי במצוקות שונות, הן פיזיות, הן תפקודיות והן רגשיות, אשר מונעות מילדים להתפתח באופן מיטבי ופוגעות באיכות חייהם. השיפור מורגש כאמור בכל המישורים הרלוונטיים, וכשעל בסיס איכותי זה מוסיפים את הפיזיותרפיה, שמצליחה לחזק שרירים באופן יעיל, לשפר את הסיבולת והיציבה ולשדרג את רמות התפקוד של מערכות חיוניות שונות, התוצאה היא סינרגיה רבת עוצמה

מעוניינים לקבוע פגישת ייעוץ?

    אני מסכים לקבל מהחברה, באמצעות דוא"ל ו/או SMS, פרסומים, מבצעים, הנחות, עדכונים, חידושים וכיו"ב. אני אהיה רשאי, בכל עת, להודיע לחברה על רצוני להפסיק לקבל דיוור כאמור
    הידרותרפיה ופיזיותרפיה לילדים
    Rate this post