,

השפעת טיפול הידרותרפיה על המצב הנפשי

המצב הנפשי והמצב הפיזי שלנו כרוכים האחד בשני, ומשפיעים במידה ניכרת זה על זה. בהתאם, טיפול במצוקות פיזיות שלא לוקח בחשבון גם את הפן הנפשי לא יהיה האפקטיבי ביותר.

להידרותרפיה השפעה מיטיבה על התחושות והרגשות של המטופלים, ועל כן מתחזק משמעותית גם האימפקט הפיזי וגדל הסיכוי להגיע לריפוי יעיל או להקלה של ממש על התסמינים מהם סובל האדם כשמדובר במחלה כרונית.

טיפול במים - מרכז אסף לשחייה וטיפול

מדוע ישנה חשיבות כה רבה לשיפור ההרגשה?

ישנם מצבי חיים רבים שגורמים לנו להיות מוגבלים. זהו המצב למשל לאחר ניתוחים להחלפת מפרק (ברך, מרפק ובעיקר ירך) שהפכו לנפוצים למדי בשנים האחרונות לנוכח השתכללות הרפואה, זהו המצב אחרי ניתוחים אורתופדיים (שגם כשהם מוגדרים כהצלחה, ואפילו מוכתרים כמושלמים, עדיין מובילים לתופעות לוואי בלתי מבוטלות), זהו המצב בעקבות פציעות ספורט (הן אצל ספורטאים מקצוענים והן אצל ספורטאים חובבים), זהו המצב כשמתעוררים כאבי גב משמעותיים (אחת התופעות היותר רווחות, כשאין כמעט אדם שלא יסבול מכאבים בגב, ברמה כזו או אחרת, בשלב כלשהו של חייו), זוהי מציאות החיים של חולי פיברומיאלגיה (מחלה שעדיין לא ברור לחלוטין מה גורם לה ושכתוצאה ממנה ישנם כאבי שרירים בכל הגוף) וזהו המצב כשנדרש שיקום נוירולוגי.

בכל שלבי החיים המגבלות הפיזיות מתסכלות אותנו מאוד. השאיפה הטבעית שלנו היא להיות עצמאיים לחלוטין, להוציא לפועל את כל הרצונות שלנו ובוודאי שלא לסבול מקשיים משמעותיים במילוי המטלות היומיומיות הבסיסיות ביותר והפשוטות ביותר (כלומר כאלה שנחשבות פשוטות עד שעוברים פציעה או ניתוח ומגלים שהן למעשה די מורכבות ומחייבות הפעלת לא מעט שרירים ומערכות בגוף). בנוסף ישנה רמה מסוימת של כאב, בין אם אחרי ניתוחים, בין אם בשל פציעת ספורט, פריצת דיסק בגב, פיברומיאלגיה או כל סיבה אחרת, כשהוא משבש את שגרת החיים ולפעמים אף משבית אותנו.

התופעות הנ"ל עלולות ליצור קושי נפשי עמוק, כולל אובדן האמונה ביכולות שלנו להתמודד עם המצב שנוצר ולהשתקם (כשלא מדובר במחלה כרונית אלא בהליך שכולל ריפוי). הקושי הנפשי מונע מאיתנו במקרים רבים להביא לידי ביטוי את היכולות הגבוהות שטמונות בגוף שלנו להצליח לחזור לעצמו ולתפקד ברמה גבוהה גם במצבים קשים – וחבל.

איך מצליח טיפול במים לשפר את המצב הנפשי?

הקושי הנפשי העיקרי עקב פציעה, ניתוח או כאבים כרוניים הוא כאמור חוסר היכולת שלנו לבצע פעולות שקודם לכן ביצענו מבלי בכלל שנקדיש לכך מחשבה. טיפול במים מצליח להחזיר לנו חלק – לעתים משמעותי מאוד – מטווח התנועה שלנו. במים המשקל הסגולי של הגוף נמוך במידה ניכרת ביחס למשקל שלנו מחוץ למים, וכמו כן ישנו כוח ציפה, ועל כן אנחנו מצליחים לבצע תנועות שאנחנו לא מצליחים לבצע מחוץ למים, וזאת מבלי לגרום לעומס יתר על המפרקים ומבלי לסכן אותם. בנוסף הלחץ ההידרוסטטי שמפעילים המים על הגוף מסייע לסילוק נוזלים ופסולת ומשפר את ההרגשה (גם מבלי שנהיה מודעים לסיבה לכך), התנגדות המים משפרת את תפקוד מערכת הנשימה, החמימות הנעימה של המים משככת כאבים ומפחיתה ספסטיות (נוקשות שרירים) וגם לכך יש חלק בהרגשה הטובה יותר. כדאי גם לזכור שעבור רוב בני האדם לבריכה יש תמיד אסוציאציות חיוביות, כולל תחושה של חזרה לרחם. כשמשלבים את כל ההשפעות הנ"ל של הידרותרפיה, ובפרט היכולת לבצע תרגילים משמעותיים גם תוך כדי שיקום או התמודדות עם מצב רפואי מורכב, המצב הנפשי משתפר פלאים.

מדוע מומלץ במיוחד השילוב בין הידרותרפיה לפיזיותרפיה?

על-מנת להבטיח מקסימום שיפור במצב הנפשי, וכמובן גם במצב הפיזי, מומלץ במיוחד השילוב בין פיזיותרפיה להידרותרפיה. הטיפולים במים מניחים את התשתית לשיפור מיטבי, כשהבסיס האיתן רלוונטי הן למישור הפיזי והן למישור הנפשי – כשהאדם מצליח לבצע תרגילים שקודם לכן לא הצליח חוזר לו האמון בגופו והביטחון ביכולותיו, והוא יהיה מסוגל לבצע תרגילים אפקטיביים גם מחוץ למים בזכות הביטחון העצמי המשופר. בשלב זה נכנסת לתמונה הפיזיותרפיה, שכוללת תרגילים ייעודיים עבור האדם ועבור המצוקות הפיזיות שאיתן הוא מתמודד. התאמה ספציפית של תרגילים מובילה להמשך שיקום מערכות הגוף הרלוונטיות, לחיזוק שרירים שנחלשו וכתוצאה מכך מתחזק עוד יותר הביטחון העצמי ומשתפר המצב הנפשי, עד שמושגת תועלת נפשית מרבית.

בין המצבים שבהם מומלץ השילוב הנ"ל: פיברומיאלגיה, כאבים בגב, שיקום נוירולוגי, שיקום אחרי פציעות ספורט, החלמה אחרי ניתוחים אורתופדיים והחלפת מפרק.

השפעת טיפול הידרותרפיה על המצב הנפשי
Rate this post
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *