,

כיצד לעזור לילד להתגבר על פחד ממים?

אחת האסוציאציות הראשונות שעולות לנו בראש כשאנחנו חושבים על בריכה או על ים היא ילדים שמחים וצוהלים. ואכן בכל בריכה ובכל חוף ים ניתן לפגוש המון פעוטות, זאטוטים, ילדים ובני נוער (יש שיגידו יותר מדי – אל תאמינו להם, ילדים זה באמת שמחה), וההנאה שלהם מתבלטת לעין (ולאוזן).

הבריכה בסניף סבון של מרכז אסף לשחייה וטיפול

אבל יש גם ילדים שלא שותפים לחגיגה, והסיבה: הידרופוביה.

הידרופוביה, כלומר פחד לא רציונלי ממים, היא תופעה נפוצה למדי. עפ"י ההערכות 1 מכל 40 אנשים סובל ממנה ואצל ילדים השיעור גבוה אף יותר.

למה נוצר אצל ילדים פחד ממים?

הפחד ממים נובע בעיקר בגלל תחושת חוסר היציבות שמתעוררת כשאנחנו לא דורכים על קרקע מוצקה, ובעקבות טראומה שקשורה למים – בין אם קשה במיוחד (ילד שהיה עד למקרה טביעה, ובפרט של מישהו שהוא מכיר) ובין אם כזו שלכאורה אינה דרמטית אבל גם כך משאירה בנפש פחד של ממש (ילד שהושלך למים בהפתעה, בלע מים ונבהל מאוד).

עוד גורם אפשרי הוא רמת חרדה כללית גבוהה יחסית, שהיא בדרך כלל תוצר של הורים עם חרדות רבות ומתח שעובר גם אל הילדים.

לחכות שהפחד פשוט יעבור?

לא.

באופן כללי פחד שלא מתמודדים איתו בגיל צעיר לא ייעלם מעצמו בלי טיפול, ולמעשה אף עלול להיווצר מצב הפוך, כלומר שהרתיעה מכניסה למים רק תגבר: אצל כל ילד, ככל שהוא גדל, כך גדלה גם ההבנה שבמים טמונה מידה מסוימת של סכנה (לטבוע). ילד שלמד שחייה בגיל צעיר, כשהמודעות הקוגניטיבית מצומצמת יחסית ולא מגבילה אותו, וכבר רכש את המיומנות והשליטה בגוף גם במים, יצליח להכיל את אותה הבנה שמתעוררת וימשיך ליהנות בבריכה ובים.

לעומת זאת, אצל ילד שבגיל צעיר פיתח פחד ממים ולא התמודד איתו, ההבנה תעצים את החרדה ותמנע ממנו בילויים עם המשפחה והחברים.

איך להעלים פחד ממים?

ישנם שלושה מפתחות עיקריים לטיפול נכון בפחד ממים אצל ילדים:

  1. יצירת אמון מוחלט של הזאטוט במדריך השחייה (שכמובן חייב להיות מקצועי ובעל ניסיון רב בהפגת פחדים),
  2. תמיכה מצד ההורים (או לפחות אחד מהם שמתלווה לילד, שומר איתו על קשר עין לאורך כל הדרך ונוסך בו ביטחון ביחד עם המדריך)
  3. והדרגתיות – ההדרגתיות היא מרכיב מומלץ בכל לימוד שחייה, אבל כשמדובר בלסייע לילד עם פחד ממים לרכוש את היכולת לצלוח בריכה היא חשובה פי כמה וכמה: אצל ילד שייזרק למים הקרים מוקדם מדי (הן כמטאפורה והן בפועל) רמת הפחד עלולה לזנק ולמחוק הישגים קודמים של הטיפול בפחד ממים, ועל כן חובה להתאזר בסבלנות (מה גם שלילד מצפות בכל מקרה עשרות שנים של הנאות בים ובבריכה).

קצב ההתקדמות נקבע במקביל לעומק האמון שמפתח הילד כלפי המדריך, ומתוך תשומת לב מרבית לכל ניואנס בהתנהגות שלו, תחילה בקרבת המים ולאחר מכן בתוך המים.

ברוב המקרים השלב הראשון של טיפול בפחד ממים מוקדש להתיידדות איתם, אפילו בבריכת הפעוטות שרמת האיום בה עבור הילד מזערית. בהדרגה ניתן לעבור למים מעט יותר עמוקים, אבל עדיין כאלה שהילד עומד בהם וראשו לחלוטין מחוץ למים, ובכל מקרה הוא עם מצופים ובקרבת הקיר (או אפילו צמוד אליו).

לאחר שהילד מפסיק לחשוש מהסיטואציות הנ"ל ניתן להתקדם, להכניס את כל הגוף למים, לטבול את הראש, להתרחק מהקיר ובאופן כללי לגלות שהקסם של המים חזק הרבה יותר מהפחד.

תוך כדי ההתיידדות עם המים נרקם גם הקשר עם המדריך, שמדובב את הילד לספר לו (בהתאם לגילו, כמובן) מתי הופיע הפחד המעצבן ועד כמה הוא מפריע לו בחיים, משבח אותו על הבחירה להתעמת עם הפחד ומצייר לו את החיים ההרבה יותר טובים שיהיו לו אחרי שיצליח להעלים את הפחד (ואגב, בלא מעט מקרים העלמת פחד ממים משחררת גם פחדים אחרים ובאופן כללי מחזקת את הביטחון העצמי של הילד).

 

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:

לימוד שחייה לילדים

 

 

כיצד לעזור לילד להתגבר על פחד ממים?
Rate this post
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *