,

למי יכול להועיל שיקום פיזיותרפי הכולל הידרותרפיה

פיזיותרפיה מספקת מזור של ממש עבור בני אדם רבים, ובשורה ארוכה של מצבים רפואיים. כמו כן לתחום רפואי זה יכולת לשפר את הבריאות ואת איכות החיים לאורך כל מעגל החיים, מילדות ועד זקנה, ובהתאם אין פלא שהביקוש לפיזיותרפיסטים איכותיים נמצא במגמת עלייה מתמדת. דרך מומלצת להפוך את הטיפול לאפקטיבי אף יותר היא שילוב של הידרותרפיה, כלומר טיפול במים, במסגרת השיקום הפיזיותרפיסטי. בפרט מומלצת הסינרגיה הנ"ל עבור הסובלים מכאבי גב, לחולי פיברומיאלגיה, לספורטאים שנמצאים בתהליך שיקום, לילדים על הספקטרום האוטיסטי שמתאפיינים גם בלקויות מוטוריות, וכן לבני ובנות גיל הזהב אשר רוצים לשפר את תפקוד המערכות החיוניות בגופם.

הידרותרפיה ופיזיותרפיה לטיפול בכאבי גב

כאבים בגב התחתון או העליון הם בעיה נפוצה במיוחד, ואין כמעט אדם שלא יסבול לאורך חייו מכאב ברמה כזו או אחרת – עד כדי קושי של ממש בהתניידות ובביצוע פעולות יומיומיות בסיסיות. הפגיעה המוכרת ביותר היא פריצה/בלט דיסק, והיא נגרמת עקב עומסים המופעלים באופן קבוע על עמוד השדרה המחלישים את מעטפת הסחוסים שמפרידים בין החוליות של עמוד השדרה. לשילוב בין פיזיותרפיה והידרותרפיה ישנה יכולת גבוהה במיוחד לטפל בכאבי גב בזכות שתי השפעות במקביל, הן הפחתת רמת הכאב והן החזרת התפקוד המלא. בפרט תורם לכך הטיפול במים, סביבה שמטבעה מפעילה לחץ נמוך במיוחד על עמוד השדרה כך שטווח התנועה של האדם רחב יחסית ומאפשר לו לבצע תרגילים משקמים בהצלחה וללא כאב. החלק של הפיזיותרפיה בהחלמה מכאבי גב כולל מתיחות, חיזוקים ותרגילי הרפיה שמחזירים איבר חשוב זה לפעילות תקינה.

לחצו כאן למידע נוסף

פיזיותרפיה בשילוב הידרותרפיה לחולי פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה, מחלה כרונית שבאה לידי ביטוי בכאבי שרירים בכל רחבי הגוף, פוגעת באופן ניכר באיכות החיים. על-פי הערכות שונות 2-3% מכלל האוכלוסיה לוקים בפיברומיאלגיה, ומאחר שאין ריפוי אמיתי למחלה החיפוש הוא אחרי הקלה משמעותית – שאותה ניתן להשיג באמצעות פיזיותרפיה בשילוב הידרותרפיה.

גם במקרים אלה באות לידי ביטוי במסגרת הטיפול האיכויות הייחודיות של המים: הרפיית השרירים בתוך המים החמימים והנעימים משככת כאבים ומאפשרת ביצוע תרגילים באפקטיביות גבוהה, בנוסף מהווה בריכה טיפולית סביבה תומכת שמפוגגת רגשות קשים, מעלה את רמות הסרוטונין בדם וגם בכך מספקת הקלה יקרת ערך לחולי הפיברומיאלגיה. הפיזיותרפיה תורמת אף היא פעילות גופנית מבוקרת שמובילה להנמכת רמת הכאב.

לחצו כאן למידע נוסף

שיקום אחרי פציעות ספורט הודות לפיזיותרפיה והידרותרפיה

ספורטאים שמבקשים להתאושש מפציעה ולחזור ליכולותיהם הקודמות הם קהל יעד בולט של שיקום פיזותרפי הכולל הידרותרפיה. במקרים אלה הדגש העיקרי הוא על הפן הפיזי: שרירים שנפגעו או שנחלשו עקב תקופה של הפסקת האימונים זקוקים לחיזוק, ואין כמו פיזיותרפיה כדי לתמוך בתהליך שכזה. מאחר שטווח התנועה של כל שריר עלול להיות מוגבל, כדאי להיעזר גם בהידרותרפיה – במים כאמור ניתן לבצע פעולות שאין יכולת להוציא לפועל מחוץ למים, בנוסף המים מגמישים את השרירים ועוד מרכיב חשוב בהצלחת הטיפול המשולב הוא חיזוק מערכת החיסון שכמובן לוקחת חלק נכבד בשיקום הגוף. שיקום פיזיותרפי בשילוב הידרותרפיה מתאים למגוון רחב מאוד של פציעות ספורט כולל מרפק טניס, נקעים, דלקות וקרעים בגידים, קרע במניסקוס, צביטה בירך, שברים ועוד.

לחצו כאן למידע נוסף

הידרותרפיה לילדים על הרצף האוטיסטי

חלק מהילדים הנמצאים על הרצף האוטיסטי סובל מלקויות מוטוריות. עבורם הידרותרפיה היא חבל הצלה של ממש, שכן הסביבה הטיפולית המזמינה והנעימה מפוגגת אצלם את ההתנגדות לטיפול ומאפשרת להם להפיק את מלוא הרווחים הפוטנציאליים – הן מבחינה מוטורית, הן בהיבטים רגשיים (הידרותרפיה מחזקת את הדימוי העצמי של ילדים ומעצימה את הביטחון העצמי שלהם) והן מבחינת האינטראקציות הבין-אישיות שלהם, והכל תוך כדי הנאה ושמחה, מרכיבים חשובים בחייו של כל ילד ובפרט של אלה הנמצאים על הרצף האוטיסטי.

הידרותרפיה ופיזיותרפיה בגיל הזהב

העלייה המתמשכת בתוחלת החיים מפנה זרקור רב-עוצמה אל הרצון של בני ובנות הגיל השלישי למצות את החיים גם בשלב זה, בין השאר באמצעות מציאת פתרונות אפקטיביים לבעיות הייחודיות שפוקדות אותנו כשאנחנו מתבגרים. לשילוב של טיפול ביבשה ובמים – דרך פיזיותרפיה והידרותרפיה – יכולת לספק מענה אפקטיבי לאוסטיאופורוזיס (מחלה שבה לוקה כל אישה שלישית מעל גיל 50), לדלקות מפרקים (שפוקדות רבים ורבות מבני ובנות ה-65 ומעלה), למצוקות הקשורות לתפקוד לקוי של כלי הדם, למחלות הקשורות למערכת הנשימה (אסתמה, ברונכיטיס ועוד), לכאבי גב ועוד. עוד תרומה יקרת ערך של שילוב זה בגיל הזהב, הוא בערכו של טיפול בתוך המים בהיבט רגשי, לתחושת השחרור, הביטחון והרגיעה שהמים משרים על המטופל.

למי יכול להועיל שיקום פיזיותרפי הכולל הידרותרפיה
5 (100%) 1 vote
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *