,

מהי הדרך הטובה ביותר ללימוד שחייה עבור ילדים?

בחלק גדול מהמקרים, אנחנו ההורים שואפים להנחיל לילדינו את מיומנות השחייה. הרצון מובן: אין ילד שלא ייתרם במידה משמעותית מהאפשרות לשהות במים – בין אם בבריכה ובין אם בים – ללא חשש, ומרכישת היכולת לצלוח מרחקים בתוך המים בקלילות ובהנאה. שחייה היא גם פעילות גופנית מומלצת (לכל הגילאים ובפרט לזאטוטים שמתפתחים בקצב מואץ) וגם בסיס לאינטראקציות חברתיות מגוונות (שהרי בילוי בבריכה או בים הוא אופציה פופולרית מאוד בקרב ילדים ובני נוער), וכמובן שבתור הורים אנחנו רוצים לוודא שהילדים שלנו מקבלים את כל האפשרויות הנחוצות להם. מצד שני, לפעמים דווקא לחץ רב מדי עלול להוביל לתוצאה ההפוכה ולפתח אצל הילד או הילדה התנגדות לשחייה ואפילו פחד ממים. בהתאם, חשוב מאוד להקדיש תשומת לב ומחשבה למציאת הדרך הטובה ביותר ללמד את הילדים לשחות.

מדריך ותלמיד בקורס לימוד שחייה בסניף במכבים

מה תפקיד ההורים במסגרת לימודי השחייה?

ישנם הורים שמאמינים כי הם יכולים ללמד בכוחות עצמם את הילדים לשחות – אבל אין תחליף ללימוד שחייה ע"י מדריכים מוסמכים. למעשה, לימוד שחייה לילדים ע"י הוריהם עלול אפילו להזיק. ההורים אמנם יודעים לשחות אולם הם עלולים להטמיע אצל הילדים תנועות לא נכונות והרגלים שגויים, שאחר-כך יהיה קשה לשנות. בנוסף כאמור להורים יש לפעמים עודף מוטיבציה שגם פוגם בלימוד השחייה וגם פוגע ביחסים בין ההורה לילד, כך שמומלץ בחום להשאיר את המלאכה למי שמתמחה בכך.

יחד עם זאת, גם להורים ישנו תפקיד משמעותי שמבטיח לימוד שחייה אפקטיבי: התפקיד של ההורים הוא ליצור אצל ילדיהם אהבה למים, רצון ללמוד ולהתפתח באופן כללי ולהפוך את ההליכה לחוג השחייה לחוויה מהנה כמו גם זמן איכות משותף בדרך לבריכה ואחרי כל שיעור.

תרגילים שכדאי לבצע כשלומדים לשחות

לימוד שחייה כולל תרגולים שונים שמנחילים לילדים את כל המיומנויות הנדרשות כדי לצלוח את הבריכה בסגנון הנכון ועם מלוא הביטחון העצמי שגם לו תפקיד חשוב בשחייה. דוגמאות למספר תרגילים בסיסיים שכאלה:

ציפה

הילד מכניס ראש למים ומנסה לצוף זמן רב ככל האפשר. יש להקפיד על מנח מאוזן. ככל ששטח הפנים של הגוף על המים גדול יותר, כך קל יותר לצוף מבלי לאבד את שיווי המשקל. כלומר, ציפה עם ידיים ורגליים פרושות לצדדים קלה יותר מציפה במנח של "חץ". 

נשימה

מכניסים אוויר כשהפה מחוץ למים ומוציאים אוויר כשהפנים בתוך המים. מומלץ לתרגל את הנשימה הנכונה לשחייה כשעומדים בצד הבריכה כך שכל תשומת הלב מוקדשת להכנסת והוצאת האוויר עד שהיא מוטמעת היטב אצל הילד. הוצאת אוויר במים מתבצעת רק מהאף. 

תנועות רגליים

כדי לתרגל את תנועות הרגליים של סגנון החזה, הילד עובר למנח מאוזן. אפשר בשלב ראשוני לבצע את התנועות כשהראש כל הזמן מחוץ למים, אולם הדבר יגרום מן הסתם לכאב בצוואר – ועל כן מומלץ לעבור מוקדם ככל האפשר לביצוע תנועות הרגליים בשילוב תזמון של נשימה נכונה. שימו לב, אין לבצע אף תרגיל כאשר הילד כבר עייף כיוון שגדל הסיכוי שבמצב זה יבצע תנועות לא נכונות. 

כשמושגת שליטה בתנועות הרגליים, ניתן לבצע את הציפה בשילוב תנועות אלה. בשלב הבא יילמדו הידיים תוך שילובן בתנועה המלאה. 

בסגנון החזה יש חשיבות עליונה ללימוד נכון של תנועת הרגליים. ישנן שיטות רבות ללימוד הרגליים אך רק מועטות מהן מביאות לתוצאות נכונות וטובות לטווח הארוך ולכן חשוב להדגיש כי יש להשאיר את המלאכה למדריך מוסמך.

Child swimming in pool.

תנועות ידיים

הסגנון הראשון שאותו כדאי להנחיל לילדים במסגרת חוג שחייה מקצועי הוא חזה. בהתאם מומלץ לתרגל את תנועות הידיים שמאפשרות התקדמות במים בסגנון זה. בדומה לנשימה, גם התרגול של תנועות הידיים יניב מקסימום פירות אם יתבצע כשהילד עומד בצד הבריכה וכל תשומת ליבו מופנית לתנועות אלה.

לאחר שהילד שולט היטב בתנועות הידיים של סגנון החזה, כדאי לתרגל את החיבור בין תנועות אלה לבין עקרונות הנשימה הנכונה – כלומר לתת לילד לעמוד בצד הבריכה ולבצע סימולטנית תנועות ידיים תוך כדי הכנסת הראש למים ונשיפת אוויר והוצאתו מהמים עם שאיפת אוויר.

היתרונות של חוג שחייה

כאמור הדרך הטובה ביותר של לימוד שחייה היא חוג מקצועי שמועבר ע"י מדריכים מוסמכים ומנוסים. בחוג שכזה, הילד זוכה לתרגל ארוכות את התנועות שנלמדו בקורס הבסיסי ולהתקדם לסגנונות נוספים, תו"כ תיקון טעויות מטעם המדריך ושילוב משחקים ותרגילים בוני כח בחגורת הכתפיים, ובנוסף מתעצמת הלמידה בזכות ההתבוננות בחברים לקבוצה והחוויה המשותפת שעוזרת לילד להתמודד עם האתגר.

עוד יתרון משמעותי של דרך זו הוא שמדריכים מנוסים ומיומנים יודעים לזהות אצל כל ילד וכל ילדה את הנקודות שבהן הם מתקשים ולהדריך אותם ספציפית כיצד להתגבר על החסמים ולשפר את החולשות. כשישנו אצל הילד פחד ממים כדאי ללמוד עם מדריך מקצועי במתכונת של אחד על אחד.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
חוג שחייה לילדים
קורס שחייה לילדים

מהי הדרך הטובה ביותר ללימוד שחייה עבור ילדים?
5 (100%) 1 vote
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *