,

כמה זמן לוקח ללמוד שחייה?

שחייה היא מיומנות שנחשבת לבסיסית וחיונית, במיוחד בישראל, הרוויה מקורות מים ובעלת חופים נרחבים ופופולריים. לכן, מרבית ההורים מבקשים להקנות את מיומנות השחייה לילדיהם. כמו כן, לא מעט בוגרים ומבוגרים שאינם יודעים לשחות מגיעים לשיעורי שחייה כדי שיוכלו ליהנות במים בלי מגבלות וללא חשש. אחת השאלות הנפוצות ביותר, ואף הראשונה שנשאלת במקרים רבים, היא – כמה זמן לוקח ללמוד לשחות? 

התשובה, כמובן, תלויה במספר פרמטרים. ראשית, גיל הוא פקטור חשוב. הוא מצביע על יכולות קוגניטיביות אשר להן השפעה ניכרת על רכישת שליטה יעילה בתנועות הנכונות. עם זאת, שני ילדים באותו הגיל יכולים להיבדל גם הם בהיבט זה, כיוון שקצב התפתחות הוא דבר אישי ומשתנה בין ילד לילד. שנית, לאופן הלימוד (שיעורים פרטיים או קבוצה) ולמספר המפגשים השבועיים יש השפעה משמעותית על אורך התהליך. שלישית, בל נשכח את היכולות של המדריך/ה ושיטת הלימוד של המרכז בו הוא עובד כמרכיב חשוב שיש לקחת בחשבון. 

כיצד מוגדרת הצלחה בלימוד שחייה?

עוד לפני שמחפשים תשובה לשאלה "כמה זמן" יש להגדיר מה הכוונה ב"יודע לשחות" או "למד לשחות" – כלומר באיזה מצב ניתן לומר שהילד או המבוגר כבר יודע לשחות. כאשר אנו מחפשים להביא ילד/ מבוגר ממצב שבו אינו יכול לשהות במים עמוקים ללא עזרי הצפה או ללא עזרה של אדם אחר, למצב שבו הוא שוחה, אין להסתכל על הרמה הטכנית של הסגנון בו הוא לומד לשחות, אלא על רמת הביטחון הנרכשת במהלך לימוד השחיה. במידה ובסוף הקורס, החניך יכול לקפוץ למים עמוקים בהם הוא אינו עומד ולצלוח מרחק מסוים עד למקום מבטחים, הוא יוגדר כמי ש"יודע לשחות". השאיפה כמובן היא שכאשר תהליך הלימוד מתבצע בבריכה, שהחניך יוכל לצלוח מרחק כמה שיותר גדול מהבריכה ללא עצירות ובטכניקה כמה שיותר טובה, אך פרמטרים אלה הינם תלויי התפתחות, יכולות ריכוז, כוח פיזי, אופי הסגנון הנלמד, גיל וכו'. 

חשוב להבהיר כי כל קורס או חוג שחייה נועד להשיג מטרה אחרת, אשר הוגדרה בהתאם לגיל החניכים, מבנה הקורס והרמה ההתחלתית של המשתתפים. ככל שגיל החניכים בקורס יורד, הקורס יתמקד יותר ביכולות הישרדותיות ופחות בשחייה למרחקים ובטכניקה בסיסית נכונה. כאשר היכולות המוטוריות והקוגניטיביות מפותחות מספיק, ניתן יהיה להתמקד יותר בהארכת מרחק השחייה ושיפוץ הסגנון לפרטיו הקטנים. ברמות הגבוהות של חוגים ואימונים שנתיים ניתן כבר לשפר מגוון סגנונות וללמוד את רזי הסגנון התחרותי לפרטיו העמוקים ביותר.

לימוד שחייה לילדים

כאמור אצל ילדים ישנה השפעה לרמת ההתפתחות הפיזית, לרמת ההתפתחות הרגשית וגם ליכולת לקלוט ידע ותנועות חדשות ולבצע אותן נכון. באופן עקרוני כשמדובר על קורס שחייה, כלומר לימוד שחייה בקבוצה, מרבית הילדים (כ-80-90%) יצליחו לשחות לאחר כ-12 מפגשים בתדירות של 2-3 מפגשים בשבוע. כאמור, ההתמקדות היא קודם כל בנוחות ובבטחון הילד במים, ולאחר מכן גם ברמה הטכנית של הסגנון.

עבור ילדים בעלי פחד מים משמעותי או קושי מוטורי כלשהו, ההמלצה היא ללמוד שחייה באופן פרטי, כלומר במפגשים של אחד על אחד עם מדריך, ורצוי שהמדריך יהיה בעל ניסיון ספציפי של לימוד שחייה לילדים בעלי פחד מים או קושי אחר. במקרים רבים, דווקא אותם ילדים שהחלו את הליך הלימוד עם פחד משמעותי ממים, לאחר תהליך של שבירת חסמים ובניית בטחון במים, הופכים להיות בין השחיינים הטובים ביותר! אך יש להתאזר בסבלנות ולהשקיע את הזמן והמאמץ ולא לדחוק בהם להגיע מהר מדי לשחייה כאשר אינם מוכנים. 

כשהלימוד הוא במסגרת חוג שחייה, ישנה חשיבות למספר הילדים בקבוצה: קבוצות קטנות מאפשרות למדריך להקדיש תשומת לב אישית לכל אחד ואחת, לזהות את נקודות התורפה ולעבוד עליהן. גם ילדים שהשתתפו בגילאים צעירים יותר בחוג שחייה נהנים מיתרון בזכות ההיכרות המוקדמת עם יכולות שונות שרלוונטיות לשחייה.

לימוד שחייה למבוגרים

אם אצל ילדים ניתן לספק הערכה סבירה לגבי משך הזמן הנדרש ללימוד שחייה, וכאמור כמעט בכל המקרים הדבר לוקח כחודש עד חודש וחצי (בקצב של 2-3 שיעורי שחייה בשבוע), הרי שאצל מבוגרים המנעד רחב יותר. בפרט זהו המצב כשהסיבה להיעדר המיומנות הוא פחד ממים – אם בגיל צעיר קל יחסית לנטרל פחד זה ולהעלים אותו, בגילאים מבוגרים נדרשת סבלנות רבה יותר. יחד עם זאת מרגע שהועלם הפחד, רכישת מיומנות השחייה עצמה מהירה למדי. במרבית המקרים ניתן לספק לאחר שיעור שחייה אחד או שניים – עם מדריך פרטי שמוביל את האדם צעד אחד צעד לעבר היכולת לצלוח בריכה בקלילות – הערכה מדויקת לגבי פרק הזמן הנדרש במקרה הספציפי.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
קורס שחיה לילדים
חוג שחיה לילדים
לימוד שחיה למבוגרים 
חוג שחיית תינוקות

כמה זמן לוקח ללמוד שחייה?
Rate this post
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *