,

היתרונות לטיפול שיקומי משולב – הידרותרפיה ופיזיותרפיה במקום אחד

ישנם מצבים שונים בחיים שבהם הגוף שלנו זקוק לתהליך שיקום מקצועי – כך למשל לאחר ניתוח כזה או אחר, בעקבות פציעה, בשל אירוע מוחי ועוד. במקרים אלה פיזיותרפיה מהווה בסיס מוצלח לטיפול המשקם, ואם משלבים בו גם הידרותרפיה, התוצאה תהיה שיקום אפקטיבי במיוחד.

מה הידרותרפיה תורמת לשיקום?

להידרותרפיה ישנם מספר יתרונות משמעותיים כשהמטרה היא שיקום מערכת כזו או אחרת בגוף.
ראשית, בתוך המים כוח הכבידה מופחת והגוף שלנו "מאבד" שני שליש מהמשקל הסגולי שלו. בהתאם, יכול כל אדם לבצע בהצלחה תנועות שמחוץ למים הוא יתקשה עד מאוד להשלים. הארכת טווח התנועה מאפשרת לשקם שרירים פגועים בקצב מהיר יותר, וזאת בלי שיופעל לחץ רב מדי על עמוד השדרה או על המפרקים השונים.

יתרון שני הוא הלחץ ההידרוסטטי שמפעילים המים על הגוף. לחץ זה מונע היווצרות בצקות שעלולות להיות חלק משיקום אחרי ניתוחים, מסייע בסילוק פסולת מהגוף ובעיקר מחזק את מערכת הנשימה – תועלת משמעותית בעיקר כשנדרש שיקום נשימתי, כמו למשל אצל חולי COPD (מחלת ריאות חסימתית).

יתרון נוסף הוא בהיבט הרגשי. בריכה מטבעה נתפשת כסביבה חיובית ואפילו מהנה, וגם ההצלחה בביצוע תרגילים שונים שמחוץ למים קשה להשלים תורמת לתחושות הטובות. מאחר שבמסגרת תהליכי שיקום, שכידוע עלולים להיות מורכבים, ישנה חשיבות רבה להיבט הרגשי ולתחושת המסוגלות להתגבר על הקשיים ולהשתקם בהצלחה, זוהי תועלת יקרת ערך.

רווח רביעי הוא הפחתת רמת הכאב – כל תהליך שיקום עשוי להיות מלווה בכאבים. המים החמימים (בריכה טיפולית מחוממת ל-34-35 מעלות) מרפים שרירים, מפוגגים מתחים ומקלים על כאבים. בנוסף הידרותרפיה מגבירה את שחרור האנדורפינים במוח, וגם להם תרומה ליצירת תהליך שיקום שלא מעורב בו כאב רב מדי, ועל כן הוא גם יעיל יותר.

מדוע פיזיותרפיה מהווה גם כן חלק בלתי נפרד משיקום אפקטיבי?

להידרותרפיה כאמור תועלות רבות ומשמעותיות בכל טיפול שיקומי, אבל במקביל כדאי להיעזר גם באיכויות הייחודיות של הפיזיותרפיה. ראשית, ענף זה ברפואה אשר מתמקד בתנועה ובמערכת השריר-שלד מאפשר הגעה להישגים משמעותיים, ובפרט לאחר שההידרותרפיה הפחיתה את רמות הכאב והחלה לחזק שרירים שהיו זקוקים לכך. שנית, את התרגילים השונים שמטרתם היא שיקום מערכות הגוף הרלוונטיות ניתן לבצע גם בבית, בין מפגש טיפולי אחד לשני (על בסיס הדרכה מקצועית של הפיזיותרפיסט), ובכך להבטיח התאוששות מיטבית ושיקום תוך זמן קצר יותר. עוד סיבה לשלב פיזיותרפיה עם הידרותרפיה היא שבסופו של דבר אנחנו חיים מחוץ למים ועל כן כדאי שנבצע תרגילים שמתאימים לצורת החיים שלנו.

היתרונות בשיקום משולב במקום אחד

על-מנת למצות את היתרונות של הפיזיותרפיה וההידרותרפיה גם יחד, כדאי להגיע למקום שמציע את שני סוגי הטיפולים וליתר דיוק את השיקום המשולב. בדרך זו זוכים המטופלים לתוכנית שיקום אחת מקיפה, שמבוססת על אבחון מקצועי, הן הפעולות הספציפיות במסגרת הטיפול במים והן הטכניקות במסגרת הפיזיותרפיה נבחרות כך שישלימו זו את זו וייצרו סינרגיה אפקטיבית.

אילו טיפולי שיקום כדאי לבצע באופן משולב?

השילוב של פיזיותרפיה והידרותרפיה נמצא מתאים, ולמעשה אפקטיבי במיוחד, למגוון רחב של מצבי חיים שבהם מערכת מסוימת בגוף שלנו זקוקה לשיקום. בפרט כדאי לטפל בעזרת הידרותרפיה ופיזיותרפיה גם יחד במקרים הבאים:

שיקום אורתופדי

מקרה נפוץ במיוחד הוא שיקום אורתופדי. שיקום שכזה נדרש אחרי שבר או טראומה מסיבה אחרת באיבר מסוים בגוף, אחרי טיפולים מורכבים כמו שחזור רצועות או תפירת גידים, אחרי ניתוח החלפת מפרקים, אחרי קטיעות ועוד.

במקרים אלה הטיפול השיקומי המשולב חשוב בעיקר על-מנת להפחית רמות כאב, להעלות את רמת הביטחון העצמי של האדם ולאפשר לשרירים הרלוונטיים לחזור בהדרגה לתפקוד מלא.

פציעות ספורט

ספורטאים, בין אם מקצוענים ובין אם חובבנים, חשופים במיוחד לפציעות שונות הקשורות לפעילות הספורטיבית שבה הם עוסקים. במקרים אלה ישנו כמעט תמיד גם רצון עז לחזור מהר ככל האפשר לפעילות סדירה, ועל כן אחד הדגשים המשמעותיים בטיפול הידרותרפיה ופיזיותרפיה במקום אחד הוא להחזיר את האדם לשגרה שלפני הפציעה בזמן הקצר ביותר האפשרי, כמובן מבלי לסכן אותו. הנדבך המרכזי בטיפול הוא חיזוק השרירים שנפגעו. בין פציעות הספורט שהשיקום האופטימלי בעקבותיהן הוא שילוב של פיזיותרפיה והידרותרפיה: נקעים בקרסול, פגיעות במניסקוס בברך, מרפק טניס, דלקות בגידים ועוד.

לימפדמה

טיפול משולב במים וביבשה מתאים גם לשיקום לימפתי – ישנם מצבים רפואיים שונים שיוצרים לימפדמה, וכתוצאה ממנה מערכת הניקוז הלימפתית (שאחראית על פינוי של פסולת ממערכת הדם וכן מאפשרת למערכת החיסונית לבצע את תפקידה החשוב) מתפקדת באופן חלקי. תרגול אינטנסיבי ביבשה עלול להגביר את הנפיחות ואילו במים תודות לעקרון ההידרוסטטי, ניתן לסייע למערכת זו לטווח הקצר בזמן הטיפול ואף לטווח הארוך.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
פיזיותרפיה לספורטאים
פיזיותרפיה לפיברומיאלגיה
פיזיותרפיה פרטית

היתרונות לטיפול שיקומי משולב – הידרותרפיה ופיזיותרפיה במקום אחד
Rate this post
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *