,

מה הוא כאב כרוני וכיצד עוזרת ההידרותרפיה לסובלים מכאב זה?

כאב כרוני הוא מצוקה נפוצה במיוחד. איכות החיים של מי שסובל מכאבים ברמה מסוימת באופן קבוע נפגעת במידה משמעותית, ועל הקושי הפיזי מתווסף בלא מעט מקרים גם קושי נפשי, שכן הרפואה הקונבנציונלית, מתקדמת ככל שתהיה, לא תמיד מייחסת את מלוא החשיבות לכאב ולא תמיד מצליחה לספק לו מענה אפקטיבי. לעומת זאת הידרותרפיה עשויה לשפר מאוד את מצבם של הסובלים מכאבים כרוניים מכל הסוגים.

כיצד מוגדר כאב כרוני?.

הרפואה מבחינה בין שני סוגי כאבים – אקוטיים וכרוניים. הסוג הראשון הוא כאב זמני וחד שנוצר כשמתרחשת פגיעה ברקמה או באיבר. תפקיד הכאב האקוטי הוא לאותת על הסכנה ולדרבן אותנו למנוע נזק חמור ומתמשך, והוא חולף מטבעו. כאב כרוני מוגדר ככזה שנמשך ברציפות או לסירוגין במשך לפחות 3 חודשים. ארגוני בריאות בכל רחבי העולם מציגים בימינו מודעות גבוהה יחסית להשפעה הניכרת של כאבים שלא עוזבים אותנו, ואף הגדירו את הכאב הכרוני כמחלה (ולא כסימפטום) – אולם גם כך רופאי משפחה לא תמיד מיומנים באבחון המצוקה ועוד פחות מכך בהצעת פתרונות להקלה על המצב.

מהי שכיחות התופעה?

על-פי מחקרים שונים ברחבי העולם כמו גם בישראל, אחד מכל 6 בני אדם סובל מכאב שאינו מרפה וחוזר ותוקף אותו. הכאבים הכרוניים הנפוצים ביותר הם מיגרנות, כאבי גב וכאבים במפרקים, ועוד נתון שכדאי להיות מודעים אליו הוא שנשים סובלות מכאב כרוני יותר מאשר גברים, כולל מכאבים ספציפיים הקשורים למערכת ההורמונלית. במרבית המקרים ככל שמקדימים להתייחס לתופעה, כך האפקטיביות של הטיפול תהיה גבוהה יותר וההקלה על חיי המטופלים משמעותית יותר.

הגורמים לכאבים כרוניים

בחלק מהמקרים כאב כרוני הוא תוצאה של מחלה כרונית – שינויים ניווניים בעמוד השדרה או במפרקים, סוגים שונים של סרטן, מיגרנות ועוד. במקרים אחרים המקור לכאב שמלווה את האדם באופן קבוע או כמעט קבוע הוא שיבוש כלשהו במערכת העצבים: כאמור לכאב אקוטי תפקיד הישרדותי חשוב, אולם ישנם מצבים שבהם המערכת לא פועלת באופן תקין, בדומה למערכת לגילוי אש שמפעילה מתזים גם אם לא פרצה שריפה, והתוצאה היא כאב כרוני. פגיעה עצבית עלולה להיגרם בגלל פריצת דיסק, לאחר שבץ מוחי, כתוצאה ממחלות כמו הרפס או סוכרת, לאחר תאונה שגרמה לעוררות יתר של עצבים או בעקבות ניתוח (לפי ניתוחים סטטיסטיים שונים, בין 20% ל-30% מהניתוחים מובילים לכאב כרוני, כשלעתים הכאב מופיע גם מספר שנים לאחר הניתוח עצמו, וגם כשהניתוח הוכתר כמצליח).

הקושי באבחון

ישנם לא מעט אנשים אשר סובלים מכאב כרוני מבלי להיות מודעים לעובדה שמדובר במצוקה רפואית אשר ניתן להקל עליה. ישנן שתי סיבות עיקריות לכך: ראשית, רבים מאיתנו מאמינים שהחיים כרוכים במידה כזו או אחרת של סבל, וחווים את הכאב כ"נורמלי". תורמת לכך גם הסטטיסטקה – כאמור, כ-15% מהאוכלוסייה סובלת מכאבים כרוניים, כך שהם נתפשים כחלק טבעי מהחיים (גם אם הם מגבילים את שגרת החיים ומקשים עלינו ליהנות מהם באמת). שנית, עוצמת כאב אינה דבר שניתן למדידה באופן אובייקטיבי (בניגוד למשל ליתר לחץ דם, רמת כולסטרול בדם וכו'), ועל כן ייתכן מצב שבו אדם מתבקש על-ידי רופא להעריך את רמת הכאב בסקאלה של 1 עד 10 ותשובתו תהיה 3-4 עם רגעים של 6-7, למרות שבפועל הכאבים עזים.

מדוע הידרותרפיה היא חבל הצלה לסובלים מכאב כרוני?

מאחר שהרפואה הקונבנציונלית לא מצליחה לשפר את איכות החיים של הסובלים מכאב כרוני, תתבצע במקרים רבים באופן טבעי פנייה לרפואה האלטרנטיבית על המגוון הרחב של האפשרויות שמוצעות במסגרתה – ואחת השיטות היותר אפקטיביות להפחתת רמות הכאב והקלה על הסבל היא הידרותרפיה.

ישנן מספר סיבות לכך שטיפול במים מצליח במקום שטיפולים אחרים נכשלים בו, וכולן קשורות לאיכויות הייחודיות של המים. ראשית, בתוך בריכה כוח הכבידה של הגוף נמוך במידה משמעותית מאוד ביחס למצב מחוץ למים, ועל כן ניתן לבצע תנועות ותרגילים שביבשה אינם אפשריים. בפרט ניתן לבצע תרגילים שמקלים על כאבי גב מבלי לסכן את עמוד השדרה או את המפרקים השונים. שנית, הלחץ ההידרוסטטי שמפעילים המים על המערכות השונות של הגוף מחזקות אותן מאוד ובפרט נתרמים שרירי הנשימה. כמו כן לחץ מבורך זה מסייע במניעת הצטברות נוזלים ובסילוקה של פסולת מהגוף. טווח התנועה הרחב של הגוף במים משמעותי גם בהיבט הנפשי, שחשוב מאוד אף הוא להצלחת טיפול בכאבים כרוניים. בנוסף המים החמימים והנעימים מפחיתים את ההתנגדות לטיפול (תופעה נפוצה למדי בקרב הסובלים מכאב כרוני ובפרט מי שחוו כישלונות בטיפולים קודמים) – כך שניתן להפיק תועלת רבה במיוחד מהידרותרפיה, ובפרט כשהמטפל/ת מיומנ/ת מאוד.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
הידרותרפיה
הידרותרפיה לבני גיל הזהב

מה הוא כאב כרוני וכיצד עוזרת ההידרותרפיה לסובלים מכאב זה?
Rate this post
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *