,

הידרותרפיה לבני גיל הזהב

70, כך נהוג לומר, ובצדק, זה החמישים החדש, ואכן בימינו גם בגילאים מבוגרים יחסית ישנו רצון ליהנות מחיים של נחת ואיכות. אחד המרכיבים החשובים לאיכות חיים מיטבית הוא בריאות, שברוב המקרים כבר אינה בשיאה בגיל הזהב. טיפול במים מאפשר לבני ובנות גיל זה לשפר את בריאותם ותוך כדי ליהנות מפעילות נעימה במימי הבריכה החמימים, כך שמבחינתם זהו רווח כפול ומכופל.

מהי הידרותרפיה

"הידרותרפיה" הוא שם כולל לקבוצת טיפולים ובהן הליוויק, וואטסו ואחרות, שהמכנה המשותף להם הוא שהם מתבצעים בתוך מים, ונשענים על האיכויות הייחודיות של המים.

במסגרת טיפול במים המטפל והמטופל/ת נכנסים יחדיו למימי הבריכה (בריכה טיפולית מחוממת שמספקת מרחב נעים ובטוח, כך שכל התנגדות לטיפול אם ישנה מתפוגגת מיד), ומבצעים סדרת תרגילים שמסייעים למערכות שונות של הגוף.

היתרון המרכזי של טיפולים במים לבני ובנות גיל הזהב הוא שמשקל הגוף במים נמוך בכשני שליש מאשר משקל הגוף מחוץ למים, כך שקל יותר למבוגרים ולמבוגרות לבצע תרגילים שמחוץ למים הם על תקן משימה בלתי אפשרית.

הלחץ ההידרוסטטי של המים עוזר גם הוא – לשמירה על שיווי משקל ולנשימה טובה יותר.

בנוסף, המים מייצרים מגע מרגיע, משרה שלווה, מפוגג מתחים ולחצים, תורם להרפיית שרירים מכווצים ובאופן כללי התוצאה היא חוויה נעימה מאוד, שכמעט ואינה נחווית כטיפול. זהו יתרון משמעותי עבור מטופלים בגיל השלישי, שלעתים חווים קושי רגשי מוחשי עקב מה שהם מרגישים "בגידת הגוף" ועל כן ישנה התנגדות, לפעמים מודעת ולפעמים בלתי מודעת, לטיפולים.

עבור אילו קשיים ומצוקות רפואיות כדאי להגיע לטיפול במים?

השיטות השונות שנכללות תחת הקטגוריה הידרותרפיה – ובראשן כאמור וואטסו והליוויק – מספקות מענה אפקטיבי למגוון רחב של מצוקות ובעיות רפואיות המאפיינות את בני ובנות גיל הזהב.

ביניהן:

* בעיות גב – תופעה נפוצה מאוד בגיל מבוגר (ולמעשה גם בגילאים צעירים יותר) שהידרותרפיה עשויה להקל עליה מאוד ובכך גם למנוע מגבלות תנועה (שלעתים עלולות להיות חמורות עקב כאב גב). יתרון נוסף הוא שטיפולים אחרים עלולים להגביר את רמת הכאב בעוד המים מספקים סביבה תומכת ונעימה.

* אוסטיאופורוזיס – מחלה שפוקדת אחת מכל 3 נשים בנות 50 ומעלה. זוהי מחלה שפוגעת בעצמות, ועלולה לגרום לשברים גם לאחר חבלות קלות יחסית. בחלק מהמקרים נוצר גם עיוות בעמוד השדרה. ההידרותרפיה מחזקת את העצמות ועוד יותר מכך את הפרקים, השרירים והמפרקים ובכך מקטינה את הסיכון להיווצרות שברים.

* בעיות הקשורות למערכת הנשימה – ובפרט אסטמה, ברונכיט ומחלות אחרות הפוגמות בתפקוד התקין של הריאות.

* דלקות פרקים (שנקראות גם דלקות מפרקים) – קבוצת מחלות שפוגעת בעיקר בבני ובנות ה-65 ומעלה, ובפרט מדובר באוסטאוארטריטיס. דלקות מפרקים נוצרות עקב סיבות שונות ויוצרות הן מגבלות בתנועה והן כאב שעלול להיות עז. הידרותרפיסט מוסמך מסייע במקרים אלה במידה ניכרת, ומשפר משמעותית את תפקוד המפרקים ואת טווח התנועה של האדם.

* בעיות הקשורות לכלי הדם.

עוד חשוב להדגיש שהטיפולים במים, ובמיוחד כשהם מבוצעים ע"י מטפלים מוסמכים ומנוסים, משפרים גם את המצב הרגשי של המטופלים – ומאחר שבגיל הזהב ישנה חשיבות רבה לכל אינטראקציה עם העולם, זוהי עוד תועלת בלתי מבוטלת ולמעשה מהותית מאוד.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:

איך משפיע עלינו טיפול וואטסו

איך וואטסו מסייע לחולים בפיברומיאלגיה

הידרותרפיה לבני גיל הזהב
Rate this post
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *