, ,

שחייה וירידה במשקל

לא חסרות סיבות לשאוף למשקל תקין: קילוגרמים עודפים מזיקים לבריאות שלנו, נתפשים במקרים רבים כפוגעים במראה שלנו, משנים את הפרופורציות של הגוף (בצורה לא מוצלחת) ומכבידים גם על הנפש. מצד שני, לא חסרות גם סיבות לכך שלא קל לנו לרדת במשקל, ועוד יותר קשה לשמור על משקל תקין. שחייה היא דרך מעולה להשיל מעצמנו קילוגרמים מיותרים ואחרי שמגיעים למשקל הרצוי לשמור עליו לאורך זמן – ותוך כדי גם ליהנות מאוד.

שריפת קלוריות משמעותית

מחקרים שונים גילו שקצב שריפת הקלוריות במהלך שחייה גבוה למדי: ישנם כמובן הבדלים בין אדם לאדם בהתאם למשקל הגוף, סגנון השחייה, הקצב ומאפיינים נוספים – אבל בדרך כלל שחייה קלה שורפת כ-200-300 קלוריות בחצי שעה, ואם שוחים במשך חצי שעה באינטנסיביות גבוהה יותר כמות הקלוריות שנשרפת היא כבר 350 עד 450.

אגב, ההבדלים בין סגנונות השחייה השונים אינם משמעותיים: בסגנונות הגב והפרפר קצב שריפת הקלוריות מעט גבוה יותר ביחס לשחיית חזה או חתירה, אבל גם בשני סגנונות אלה, שהם הרווחים ביותר, נשרפות קלוריות רבות ובהתאם נעלמים קילוגרמים עודפים.

פעילות שמתאימה גם לכבדי משקל

סיבה נוספת לחיבור המוצלח בין שחייה וירידה במשקל היא שגם בעלי עודף משקל משמעותי יכולים לעסוק בפעילות הספורטיבית הזו – בזכות המשקל הסגולי של המים כובד המשקל של הגוף לא מורגש,  והוא גם לא מהווה מכשול בפני צליחת עוד ועוד בריכות. מומלץ להקפיד על הדרגתיות מבחינת תוכנית האימונים: להתחיל עם מספר נמוך יחסית של בריכות, וככל שמתמידים בשחייה להוסיף מרחק ואפשר גם להגביר את הקצב, לפחות בחלק מהאימונים.

פעילות ספורטיבית משמעותית בלי להזיע

עוד יתרון של השחייה כאמצעי להוריד משקל הוא העובדה שבניגוד לפעילויות ספורטיביות אחרות, שבמקביל לשריפת הקלוריות גורמות לנו להזיע מאוד, כשאנחנו מתקדמים במים, גם בקצב מהיר, אנחנו לא מזיעים – ומאחר שאנשים רבים שסובלים ממשקל עודף נרתעים לעתים מפעילות ספורטיבית עקב החשש מפני הזעה מרובה, זהו עוד יתרון משמעותי לטובת השחייה.

חיזוק שרירים, תרומה למערכת הלב והריאות

שחייה היא לא "רק" דרך מצוינת לשרוף קלוריות ולרדת במשקל אלא גם בסיס לגוף בריא באופן כללי: בכל הסגנונות מופעלות קבוצות שרירים רבות יחסית, כך ששלל שרירים זוכים לחיזוק כולל כאלה חשובים במיוחד, ובנוסף מערכת הלב והריאות נהנית מתפקוד משופר במידה משמעותית בזכות הפעילות האירובית הנמרצת. שחייה מיטיבה גם עם זרימת הדם, שלכשעצמה תורמת לתפקוד איכותי יותר של מערכות שונות, וגם הנפש יוצאת נשכרת מהפעילות הספורטיבית במי, ואם לוקחים בחשבון את ההשפעה הבלתי מבוטלת של הנפש על הגוף, קל להבין מדוע שחייה = בריאות.

כמה פעמים בשבוע כדאי לשחות כדי לרדת במשקל?

התדירות המומלצת למי שרוצה לרדת במשקל באמצעות שחייה היא 3-4 פעמים בשבוע. כאמור מומלץ לנקוט בגישה הדרגתית, כשבסופו של דבר המטרה היא לשחות 25-30 דקות בכל פעם. עוד המלצה היא לקחת מספר שיעורי שחייה גם אם אתם יודעים לשחות, וזאת כדי לוודא שאתם מבצעים נכון את כל התנועות ושוחים בסגנון מדויק – שגם ממצה את הפוטנציאל הרב של הפעילות הגופנית הזאת וגם מבטיח ביצוע נכון שלה כך שלא ייגרם נזק לגוף.

איך להימנע מאכילת יתר אחרי אימון שחייה?

לצד כל היתרונות המשמעותיים של פעילות גופנית במים, והקשר החיובי בין שחייה וירידה במשקל, ישנו גם חיסרון שחשוב לקחת בחשבון: השחייה גורמת בחלק מהמקרים לתיאבון מוגבר, וזאת בגלל הטמפרטורה של המים שמעוררת את הורמון הרעב. ליתר דיוק, טמפרטורות נמוכות יחסית מעוררות הורמון זה שהופך אותנו לרעבים, ובדרך כלל הבריכות מתאפיינות בטמפרטורה כזו שלא בהכרח תגביר את התיאבון, אבל בכל מקרה כדאי לדעת להיערך לכך.

הדרך הטובה ביותר לנטרל אכילת יתר היא לאכול כשעה לפני אימון שחייה חטיף בריאות או פרי, מיד אחרי האימון לשתות מים (שכן תוך כדי שחייה הגוף מאבד נוזלים, גם אם לא מרגישים בכך, ובנוסף במקרים רבים צמא מתפרש אצלנו בטעות כרעב ומוביל לאכילה מיותרת) ולאחר מכן לאכול סלט גדול ומשביע. אפשר לצרף לסלט מנת חלבון ללא שומן – קטניות מונבטות הן אופציה נהדרת.

עוד כדאי לדעת שמחקרים שונים גילו שמבין כל הפעילויות הספורטיביות, שחייה היא זו שמובילה לאורח החיים הכי בריא. לא ברור איך התחביב המהנה ורב התועלת מוביל גם להתנהגות כללית בריאה יותר, אבל גם זו סיבה טובה לבחור בבריכה כמקום לבסס עליו את הירידה במשקל.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
לימוד שחייה למבוגרים
התעמלות מים
לימוד שחייה לילדים

שחייה וירידה במשקל
Rate this post
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *