פיזיותרפיה לאחר החלפת מפרק

ההשתכללות המתמדת של הרפואה מאפשרת לבצע פעולות מורכבות מאוד בהצלחה מרשימה. החלפת מפרק היא דוגמה מצוינת לכך – על-מנת שהשינוי בעקבות הניתוח יהיה החיובי ביותר האפשרי, חשוב להקפיד על תהליך שיקום מתאים, ובפרט מומלץ השילוב בין פיזיותרפיה להידרותרפיה לאחר החלפת מפרק.

אילו החלפות מפרק מתבצעות ובאילו מקרים כדאי לבצע ניתוח שכזה?

במרבית המקרים, מוחלפים באמצעות ניתוח מתקדם מפרק הירך ומפרק הברך. בשנים האחרונות הפך נפוץ למדי גם ניתוח להחלפת מפרק הכתף. בין המצבים הרפואיים שמובילים להחלפת מפרק הירך: דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid Arthritis), אספקת דם לקויה לראש הירך (Avascular Necrosis), דלקת מפרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס) וכן טראומה. בין הגורמים לצורך בהחלפת מפרק ברך: הרס רקמות סחוס בברך כתוצאה מחבלה, ממחלה מטבולית ובעיקר עקב דלקת מפרקים ניוונית – כ-15% מבני ובנות ה-65 ומעלה יסבלו מכאבים וממגבלות בתנועה בגלל אוסטאוארטריטיס בברך. גם מפרק הכתף עלול להיפגע עקב שחיקת סחוסים בעקבות דלקת מפרקים ניוונית (בעיקר בגיל מבוגר). גורמי סיכון נוספים למפרק הכתף הם נפילות שמובילות לשברים באזור (עצם השכם, עצם הבריח, עצם הזרוע), קרעים בגידים ופריקות חוזרות ונשנות של הכתף.

החלפת המפרק מסייעת בהפחתת הכאב שנגרם עקב השינויים המפרקיים, עד היעלמותו, וכן מחזירה למנותחים את חופש התנועה המלא. אחוזי ההצלחה של ניתוחי החלפת מפרק גבוהים מאוד בימינו, כ-95%, אבל חשוב לקחת בחשבון גם את הצורך בשיקום, וזאת על-מנת שניתן יהיה ליהנות מהמפרק החדש תוך זמן קצר ככל האפשר.

מתאוששים מניתוח החלפת מפרק ? מוזמנים להגיע לפגישת ייעוץ :


  אני מסכים לקבל מהחברה, באמצעות דוא"ל ו/או SMS, פרסומים, מבצעים, הנחות, עדכונים, חידושים וכיו"ב. אני אהיה רשאי, בכל עת, להודיע לחברה על רצוני להפסיק לקבל דיוור כאמור
  טיפול פיזיותרפיה להאחר ניתוח החלפת מפרק

  מתי כדאי להתחיל בשיקום אחרי החלפת מפרק?

  על-מנת להבטיח חזרה לשגרה מלאה בהקדם האפשרי, ובמקביל את מיצוי הפוטנציאל של החלפת מפרק לשיפור איכות החיים, חשוב להתחיל בשיקום כבר למחרת הניתוח. למעשה כבר במהלך האשפוז שלאחר החלפת מפרק – בדרך כלל נשארים להתאוששות ראשונית ובהשגחה ללילה אחד – מקבלים המנותחים תדרוך מפיזיותרפיסט לגבי הליך השיקום. במרבית המקרים ההנחיה היא להניע את המפרק שהושתל בגוף מוקדם ככל האפשר וכן לשאת באמצעותו משקל.

  השיקום האמיתי והמשמעותי מתרחש לאחר השחרור מבית החולים. הדרך הטובה ביותר לחזק את כל מערכות הגוף, לצמצם את רמת הכאב ולהתחיל להשתמש במפרק החדש באופן אידיאלי היא שילוב מדויק בין פיזיותרפיה להידרותרפיה – התמדה בכך מניבה תוצאות מרשימות במיוחד.

  מה תורמת ההידרותרפיה לשיקום אחרי ניתוח להחלפת מפרק

  השלבים הראשונים של השיקום אחרי ניתוח החלפת מפרק מתאפיינים ברמת כאב גבוהה יחסית, הן מהלך ביצוע תנועות שנשענות על אותו מפרק שהושתל בגוף והן כשהוא נדרש לשאת משקל. כשהגוף שלנו נמצא במים, כוח הכבידה שמופעל עלינו מופחת משמעותית ביחס למצב שמחוץ למים, ובהתאם למפרק קל יותר למלא את תפקידו ורמת הכאב פוחתת מידית. בנוסף, הטמפרטורה הנעימה של המים (34-35 מעלות) גורממת לשרירים המכווצים להפוך לרפויים, וגם לכך תרומה משמעותית בהקלה על הכאב. מאחר שטווח התנועה במים גדול יותר, ניתן לבצע תרגילים שאין דרך לבצע ב"יבשה", כך שהשרירים זוכים לחיזוק הרצוי, ועוד יתרון משמעותי של הידרותרפיה הוא שבבריכה, מקום שמטבעו שוררות בו אנרגיות חיוביות, כל התנגדות לטיפול (שעלולה להיווצר עקב כאב וגם מסיבות אחרות) מתמוססת מיד – כך שמושגים מלוא הרווחים מכל טיפול וכל תרגול.

   

  טיפול הידרותרפיה

  מה תורמת הפיזיותרפיה לשיקום?

  ניתוח החלפת מפרק מתאפיין כאמור באחוזי הצלחה גבוהים מבחינה רפואית, אולם ישנם לא מעט מקרים שבהם המנותחים חוששים להשתמש במפרק החדש או שעושים זאת לא נכון – וכתוצאה מכך עלולות להיווצר מגבלות בתנועה וכן עומס יתר על שרירים מסוימים. פיזיותרפיה מרגילה את האדם לבצע את התנועות הנכונות והמדויקות עבורו, מחזקת את השרירים שזקוקים לחיזוק, משפרת את זרימת הדם באזור (דבר חשוב הן לשרירים, הן למפרק והן למערכת הלב-ריאות), מבטיחה שיווי משקל מיטבי, משפרת את היציבה והיציבות ובאופן כללי מקנה את מלוא היכולות הנדרשות לשגרת חיים נעימה.

  דגש חשוב במיוחד הוא בניית תוכנית טיפול הדרגתית ומותאמת אישית לכל מטופל ומטופלת. בהתחלה כאמור כדאי להקדיש יותר משאבים להידרותרפיה, ולאחר מכן תיכנס לתמונה גם הפיזיותרפיה. אחרי ניתוח להחלפת מפרק ברך, למשל, בשלב הראשון המטרות מקובלות הן התרגלות להליכה עם הקביים, שיווי משקל בזמן עמידה, טווח תנועה שכולל יישור מלא וכיפוף ל-100 מעלות ולימוד מעבר מהליכה לעמידה במיטה ובשירותים, בהמשך הדרך תתווסף מטרה כמו הליכה בבית ללא אביזרי עזר ובסוף התהליך כבר ניתן ליהנות מחופש פעולה מלא.

  מוזמנים להשאיר פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעות :


   אני מסכים לקבל מהחברה, באמצעות דוא"ל ו/או SMS, פרסומים, מבצעים, הנחות, עדכונים, חידושים וכיו"ב. אני אהיה רשאי, בכל עת, להודיע לחברה על רצוני להפסיק לקבל דיוור כאמור
   פיזיותרפיה לאחר החלפת מפרק
   Rate this post
   0 תגובות

   השאירו תגובה

   Want to join the discussion?
   Feel free to contribute!

   כתיבת תגובה

   האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *