פיברומיאלגיה היא תסמונת שפוגעת במערכת השרירים והשלד וגורמת לכאב כרוני. זוהי תסמונת נפוצה למדי. ההערכות הן שבין חצי אחוז ל-5% מבני האדם סובלים ממנה – כשבנוסף לכאבים היא עלולה להוביל גם לירידה באיכות השינה, עייפות מתמדת, מעי רגיז, שינויים תכופים במצב הרוח ובאופן כללי פגיעה בתפקוד המקצועי והחברתי. מאחר שאין גורם מובהק לתסמונת זו, הטיפול בה חייב להיות רב מערכתי. השילוב בין פיזיותרפיה להידרותרפיה הוכח כמוצלח מאוד ומהווה בסיס איתן להקלה משמעותית ברמות הכאב ולשיפור ניכר באיכות החיים של הסובלים מפיברומיאלגיה.

הקלה משמעותית בכאבים תוך מספר טיפולים! צרו קשר:


  אני מסכים לקבל מהחברה, באמצעות דוא"ל ו/או SMS, פרסומים, מבצעים, הנחות, עדכונים, חידושים וכיו"ב. אני אהיה רשאי, בכל עת, להודיע לחברה על רצוני להפסיק לקבל דיוור כאמור

  כיצד מאובחנת פיברומיאלגיה?

  על-פי ארגון הבריאות העולמי, פיברומיאלגיה שייכת לקבוצת המחלות הראומטיות – מחלות הקשורות למפרקים, לרקמות רכות ולרקמות חיבוריות, לאחרונה קיימת סברה כי מעורבים בהן כשלים במערכת החיסונית.
  הארגון האמריקאי לראומטולוגיה קבע בשנת 2016 מספר קריטריונים לאבחון פיברומיאלגיה. קריטריון אחד הוא כאב נוכח ב-4-5 אזורים בגוף לכל הפחות. קריטריון שני הוא סימפטומים בעוצמה קבועה במשך לפחות 3 חודשים. עוד קריטריון הוא רמת כאב משמעותית בהתאם למדדים מקובלים (מדד אחד הוא WPI – Widespread Pain Index, ומדד אפשרי אחר הוא Symptom Severity Scale) והקריטריון הרביעי הוא היעדר מחלה שמסבירה את הסימפטומים השונים.
  השכיחות הגבוהה של תסמונת זו והפגיעה הניכרת שלה באיכות החיים הובילו לעריכת מחקרים רבים בתחום. הספרות העדכנית גורסת כי רכיבים גנטיים עשויים לתרום להתפתחות תסמונת זו, וכמו כן ישנו קשר בין רמות נמוכות של נוראדרנלין וסרוטונין בנוזל המוח והשדרה (CSF) לבין פיברומיאלגיה, וכן בין ריכוז גבוה של Substance P (נוירופפטיד שמתפקד כנוירוטרנסמיטור ונוירומודולטור) ופקטורים מעודדי גדילה לבין התסמונת.
  עוד כדאי לדעת כי פיברומיאלגיה נפוצה בהרבה בקרב נשים מאשר אצל גברים (ביחס 
  של 7 ל-1) ובגילאים מבוגרים יותר מאשר אצל צעירים.

  טיפול בפיברומיאלגיה

  כאמור טיפול אפקטיבי בסימפטומים הקשים של הפיברומיאלגיה נשען על תחומי טיפול מגוונים בהם פיזיותרפיה, הידרותרפיה, דמיון מודרך, CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי), טיפול תרופתי ועוד. דגש חשוב נוסף הוא מידת המגויסות של המטופלים – לחולים שלא מתמסרים לכאב ונכנעים לתסמונת אלא משתפים פעולה באופן מלא עם התהליך הטיפולי, סיכוי גבוה בהרבה ליהנות מאיכות חיים למרות הפיברומיאלגיה.

  השילוב של הידרותרפיה ופיזיותרפיה

  מבין כל האפשרויות לטפל בתסמונת מתבלט השילוב בין פיזיותרפיה להידרותרפיה ככזה שמניב הפחתה ניכרת ברמות הכאב ושיפור באספקטים חשובים אחרים: טיפול משולב במים ומחוצה להם מעלה את רמת האנרגיה, מפחית את העייפות, מפוגג מצבי דיכאון ובנוסף מחזק מאוד את האמונה של המטופלים ביכולת שלהם להתמודד עם התסמונת, אמונה שכאמור מהווה מרכיב הכרחי בטיפול.

  התרומה של הידרותרפיה לחולי פיברומיאלגיה

  הטיפול במים אפקטיבי מאוד עבור חולי פיברומיאלגיה בזכות העקרונות ההידרודינמיים – לחץ הידרוסטטי, צפיפות, ציפה וטמפרטורה. כל אלה מגדילים את טווח התנועה של שרירים רבים כשהמטופל נמצא במים, וכך הוא מסוגל לבצע פעולות ותרגילים שקשה ואולי אפילו בלתי אפשרי לבצע מחוץ למים, ולזכות בתועלת מרבית. בנוסף בריכה מחוממת ונעימה מהווה סביבה אידיאלית שמשככת לא "רק" כאב אלא גם התנגדות לטיפול, כך ששיתוף הפעולה של המטופלים הינו מרבי.

  הידרותרפיה- טיפול במים - מטופלת בזמן הידרותרפיה עם המטפלת שלה

  כיצד מסייעת פיזיותרפיה לבעלי פיברומיאלגיה?

  הפיזיותרפיה כוללת טכניקות שונות לשחרור רקמות רכות שמסייעות להקל על כאבים. בפרט ניתן לשחרר נקודות בשרירים שנקראות נקודות הדק (Trigger Points) שהן אלה שגורמות לחלק מהסימפטומים. כמו כן מבוצעים תרגילי חיזוק ותרגילים לשיפור סיבולת לב ריאה שנמצאו כבעלי חשיבות עליונה בשיפור הסימפטומים אצל חולי פיברומיאלגיה. מתורגלות תנועות נכונות יותר ומבוצעות מתיחות במטרה לשפר את תפקוד מערכות הגוף.
  טיפולי הפיזיותרפיה וההידרותרפיה מאפשרים ביצוע פעילות גופנית משמעותית יותר, וגם לכך יש תרומה להקלה על התסמינים

  מדוע כדאי להקפיד על פעילות גופנית?

  עוד נדבך במאבק בפיברומיאלגיה הוא פעילות גופנית קבועה – הליכה, ריצה, יוגה ובעיקר שחייה ממריצות את זרם הדם, מחזקות שרירים, מגבירות את הפרשת האנדורפינים שמהווים משככי כאב טבעיים ומעלות את מצב הרוח. מומלץ להתייעץ עם פיזיותרפיסט מנוסה כדי להתאים את הפעילות ואת מידת האינטנסיביות שלה ליכולות של כל מטופל.

  מלאו את הפרטים ואנחנו מתחייבים לחזור אלייך תוך 24 שעות:


   אני מסכים לקבל מהחברה, באמצעות דוא"ל ו/או SMS, פרסומים, מבצעים, הנחות, עדכונים, חידושים וכיו"ב. אני אהיה רשאי, בכל עת, להודיע לחברה על רצוני להפסיק לקבל דיוור כאמור
   פיזיותרפיה לפיברומיאלגיה
   5 (100%) 1 vote