פיזיותרפיה לכתף

מפרק הכתף הוא זה שמאפשר חופש תנועה לגפיים העליונות ובהתאם חשיבותו רבה. זהו גם המפרק בעל טווח התנועה הגדול ביותר בגוף, כך שמצד אחד אנחנו נהנים מיכולות תפקודיות נרחבות של הזרועות, אבל מצד שני התנועתיות המרובה מובילה ליציבות נמוכה. ליקויים ביציבה עלולים לגרום למגוון פתולוגיות בכתף וביניהן תסמונת הצביטה, פריקות חוזרות וקרעים. חוסר תנועה כתוצאה מפתולוגיות אלו עלול לגרום לתסמונת הכתף הקפואה. מחקרים מראים כי ניתן לפתור מצוקות אלה, וביעילות רבה, וזאת על בסיס טיפול מותאם אישית אשר משלב בין הידרותרפיה לטיפולי פיזיותרפיה. בשלבים הראשונים, כשעוצמת הכאבים עדיין גבוהה, טיפול במים מאפשר להניע את הכתף מבלי להרגיש כאבים עזים וכך להימנע מסיבוכים הנגרמים מחוסר תנועתיות. בשלבי שיקום מתקדמים משולב גם הטיפול מחוץ למים, וזאת במטרה לחזור לתפקוד תקין לחלוטין ולהשיב את היכולות שאבדו עקב המגבלה שנוצרה.

גורמי סיכון לבעיות במפרק הכתף

מפרק הכתף כולל 3 עצמות (עצם השכמה, עצם הבריח ועצם הזרוע) וכן שרירים, גידים ורצועות סביב אותן עצמות. גורמי הסיכון העיקריים לפתולוגיה במפרק החשוב והכאמור פגיע הם חבלה טראומתית, עומס יתר ושינויים ניווניים.

חבלות טראומתיות בכתף נגרמות בעיקר עקב נפילות, וזאת לנוכח הנטייה האינסטינקטיבית שלנו לשלוח את הידיים כדי להגן על הראש. מכה עזה במפרק  עלולה לגרום לשבר, לקרע או לפריקה.

עומס יתר על הכתף נוצר עקב ביצוע תנועות מסוימות באופן רציף או באינטנסיביות רבה. בפרט חשופים לגורם סיכון זה ספורטאים במגוון ענפים (משחייה דרך אמנויות לחימה וכלה בכדוריד, טניס וכדורסל שמאמצים מאוד את מפרק הכתף) וכן נשים וגברים שעבודתם היא צביעה, קלדנות, עיצוב שיער, סידור סחורה ועוד. יחד עם זאת יש לקחת בחשבון גם את הצורך בביצוע פעילות גופנית כדי לחזק באופן כללי את חגורת הכתפיים.

שינויים ניווניים במפרק הכתף הם חלק בלתי נפרד מההתבגרות של כולנו. אצל אחד מכל 5 מבוגרים שחיקת הסחוס שתפקידו הוא ליצור הפרדה בין עצמות מובילה לכאב ולמגבלות בתנועה. סימפטומים נפוצים אחרים במקרים אלה הם קול חריקה כשמזיזים את מפרק הכתף, נפיחות באזור זה ורגישות למגע.

סובלים מכאבים בכתף? מוזמנים להגיע לפגישת ייעוץ :

פיזיותרפיה לכתף

פיזיותרפיה לכתף


  אני מסכים לקבל מהחברה, באמצעות דוא"ל ו/או SMS, פרסומים, מבצעים, הנחות, עדכונים, חידושים וכיו"ב. אני אהיה רשאי, בכל עת, להודיע לחברה על רצוני להפסיק לקבל דיוור כאמור

  באילו מקרים מומלץ שילוב של הידרותרפיה ופיזיותרפיה לשיקום הכתף?

  השילוב בין הידרותרפיה לבין פיזיותרפיה לכתף הוא כאמור סינרגטי ומוביל לשיפור משמעותי בתפקוד המפרק. בפרט הוא מומלץ במקרים אלה:

  פריקת כתף

  פריקת כתף – מצב שבו ראש עצם הזרוע יוצא מהשקע האנטומי בעצם השכם, כשבמרבית המקרים עצם הזרוע נמצאת במנח קדמי מדי ביחס לשקע המיועד לה בעצם השכם – נגרמת עקב חבלה טראומתית. כשהמפרק אינו יציב, עלולות להיגרם פריקות חוזרות. היעדר תנועה עקב הכאב עלול לגרום לכתף קפואה, ועל כן מומלץ להתחיל, מיד לאחר החזרת הכתף למקומה, בתהליך פיזיותרפיה לשיקום הכתף שכולל גם טיפולים במים.

  התועלת המושגת בזכות הטיפול המשולב במקרים של פריקת הכתף, היא הקלה משמעותית ברמות הכאב, שיפור ניכר בטווח התנועה, חיזוק השרירים באזור וכן שיפור היציבה כך שקטן משמעותית הסיכון לפריקות חוזרות.

  קרע בכתף

  קרע בכתף – כלומר קרע בגידים שמרכיבים את השרוול המסובב (קבוצה של ארבעה שרירים שמייצרים את התנועה הסיבובית ומייצבים את המפרק) – הוא פציעת ספורט נפוצה. גורמים נוספים הם חבלה וגם התבגרות עלולה להוביל לירידה בתפקוד הגידים עד כדי קרע, חלקי או מלא. בכל מקרה התוצאה היא כאבים עזים (שעלולים גם להחמיר ולהופיע גם במנוחה) וחולשה של שרירים (עד כדי ניוון), ולכן חשוב מאוד לטפל בסימפטומים הנגרמים עקב קרע. טיפול הפיזיותרפיה מחולל שינוי משמעותי ויכול להפחית מאוד את רמת הכאב.

  כתף קפואה

  כתף קפואה היא מצב שבו תנועת מפרק הזרוע מוגבלת מבלי שיהיה לך גורם מבני ידוע. אחד מגורמי הסיכון העיקריים להיווצרות תסמונת זו הוא היעדר תנועה, בעיקר עקב פגיעה במפרק הכתף. התועלת העיקרית בהידרותרפיה לכתף קפואה היא "הפשרת" האזור מבלי לסבול מכאב (שכן במים לא מוטל על המפרקים עומס יתר וכן חום המים מרפה את הרקמות המעורבות), כשהתרומה העיקרית של פיזיותרפיה לכתף קפואה היא הגדלת טווח התנועה.

  תרגיל פיזיותרפיה לכתף

  תרגיל פיזיותרפיה לכתף

  מה כולל השילוב של פיזיותרפיה והידרותרפיה לכתף?

  התהליך המשלב הידרותרפיה ופיזיותרפיה לשיקום הכתף כולל מגוון רחב של תרגילים, הן במים והן ביבשה, אשר מותאמים ספציפית לכל מטופל ומטופלת בהתאם ליכולות הגופניות שלהם ולאופי הפגיעה במפרק. בשלב ראשון הטיפול מתמקד בהפחתת רמת הכאב ומניעת החמרת המצב, ולאחר מכן ניתן להתמקד בשיפור טווח התנועה עד להחזרתו למצב תקין ולחיזוק היציבות של מפרק הכתף כדי להגן עליו בעתיד.

  מוזמנים להשאיר פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעות :


   אני מסכים לקבל מהחברה, באמצעות דוא"ל ו/או SMS, פרסומים, מבצעים, הנחות, עדכונים, חידושים וכיו"ב. אני אהיה רשאי, בכל עת, להודיע לחברה על רצוני להפסיק לקבל דיוור כאמור

   טיפולים נוספים שאולי יעניינו אותך:
   פיזיותרפיה לפציעות ספורט
   פיזיותרפיה לכאבי גב
   פיזיותרפיה לחולי פיברומיאלגיה

   פיזיותרפיה לכתף
   Rate this post
   0 תגובות

   השאירו תגובה

   Want to join the discussion?
   Feel free to contribute!

   כתיבת תגובה

   האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *