פיזיותרפיה לאחר ניתוח אורטופדי

ניתוחים אורטופדיים עשויים להיות אלקטיביים (נקבעו מראש) ואקוטיים המתבצעים עקב טראומה. בשני המקרים שיקום הכרחי לאחר הניתוח. בעוד שלניתוח אלקטיבי ניתן להגיע מוכנים מבחינה גופנית, ניתוחים אקוטיים תופסים אותנו בהפתעה ובדרך כלל מערבים מנגנונים נוספים שנפגעו. מטרת השיקום היא להחזיר את המטופל לתפקודו הקודם טרם הפציעה. זהו תהליך מורכב הדורש צוות מקצועי וכן שיתוף פעולה מלא של המטופל. הטיפול יכלול שילוב של פיזיותרפיה והידרותרפיה בשלבים שונים של הפציעה על מנת לאפשר לגוף לשמור על תנועתיות בכל שלבי ההחלמה.

הרפואה המודרנית השתכללה במידה ניכרת ומציעה מגוון רחב של הליכים שמחוללים פלאים גם במצבים שבעבר נחשבו בלתי פתירים. יחד עם זאת, גם הניתוחים המתקדמים ביותר מחייבים תשומת לב לשיקום מיטבי ובפרט ביצוע תרגילים מתאימים בהדרכת פיזיותרפיסטים מנוסים. לטיפול זה חשיבות קריטית גם אחרי ניתוח אורטופדי וגם אחרי ניתוחים לא אורטופדיים.

מטרות טיפול פיזיותרפיה אחרי ניתוח 

פיזיותרפיה אחרי ניתוח מספקת למטופלים מספר מטרות משמעותיות: המטרה הראשונה היא הפחתה ניכרת ברמות הכאב – כשהכאבים פוחתים, הגוף יכול לרכז משאבים לטובת החלמה, ובנוסף קל יותר להתמודד עם תופעות הלוואי האחרות. בהקשר זה כדאי לזכור שגם הרופאים שמבצעים את הניתוחים שמים דגש רב על צמצום הקושי, בעיקר באמצעות משככי כאבים. אמנם לאחר ניתוח גדול רמת הכאב עשויה להיות כזו שמחייבת טיפול תרופתי – אולם לתרופות מסוג זה עלולות להיות גם תופעות לוואי ועל כן מומלץ לצמצם למינימום את התלות בהן, ואין כמו פיזיותרפיה כדי לעשות זאת.

מטרה שנייה היא הבטחת ניידות מרבית. מטרה זו מושגת באופן הדרגתי, בהתאם לסוג הניתוח שבוצע, אולם חשוב מאוד שתהיה התקדמות בלתי פוסקת. בפרט ישנה חשיבות להתניידות מוקדמת ככל האפשר אצל מנותחים מבוגרים, כדי שלא ייווצרו סיבוכים עקב שכיבה מרובה ועל-מנת להחזיר להם מקסימום עצמאות (במקרים רבים זוהי מטרת הניתוח מלכתחילה).

במסגרת הבטחת ניידות מרבית, מושם דגש על חיזוק השרירים שנחלשו עקב הטראומה הניתוחית, השבת טווח התנועה למפרקים, תרגול הליכה עם אביזרי עזר ובלעדיהם, תרגול פעולות מורכבות כגון עלייה במדרגות, קפיצה או ריצה והבטחת שיווי משקל תקין.

במרכז אסף לשחייה וטיפול מטפלים במגוון רחב של ניתוחים אורטופדיים בהם:
1. שיקום לאחר ניתוחי ברך (מניסקוס/רצועות/החלפת מפרק)
2. שיקום לאחר שברים
3. שיקום לאחר ניתוחי גב (צוואר/בלטים/קיבועים/הרחבת תעלה ועוד)
4. שיקום לאחר ניתוחי כתף (החלפת מפרק/תפירת גידים)
5. שיקום לאחר ניתוחי קרסול/נקעים

לפרטים נוספים מוזמנים להשאיר פרטים:


  אני מסכים לקבל מהחברה, באמצעות דוא"ל ו/או SMS, פרסומים, מבצעים, הנחות, עדכונים, חידושים וכיו"ב. אני אהיה רשאי, בכל עת, להודיע לחברה על רצוני להפסיק לקבל דיוור כאמור
  פיזיותרפיה לאחר ניתוח אורטופדי

  מתי כדאי להתחיל את הפיזיותרפיה?

  במרבית המקרים ההמלצה היא להתחיל את הפיזיותרפיה תוך זמן קצר, כבר במהלך תקופת ההחלמה וההתאוששות מהניתוח ואפילו יום לאחר ההליך הרפואי, גם אם הוא מורכב ובהתאם להוראות המנתח – וזאת לנוכח תרומת התרגילים להתאוששות מיטבית.

  בהמשך ניתן לבצע את הטיפולים גם במכון הפיזיותרפיה וגם בביתם של המטופלים או במוסדות שבהם שוהים.

  אחרי אילו ניתוחים מומלצת פיזיותרפיה?

  כאמור לליווי על-ידי פיזיותרפיסטים מוסמכים וביצוע תרגילים מותאמים ספציפית ישנה תרומה עצומה להחלמה בעקבות מגוון רחב של ניתוחים. ביניהם: ניתוחי החלפת מפרק (ברך או ירך), ניתוחים שונים בגב, ניתוחי בטן, ניתוח בעקבות שבר באחת הגפיים, ניתוחי מעקפים, ניתוח חזה או לב, ניתוח ראש וניתוחים לאוכלוסייה המבוגרת.

  תרומת הטיפול להסתגלות למצב החדש

  דרך נוספת שבה פיזיותרפיה לאחר ניתוח מסייעת למטופלים ליהנות משגרת חיים נעימה ומיטיבה היא באמצעות הקניית ההרגלים הנכונים בהתאם למצב הפיזי החדש. בין השאר מסייעים פיזיותרפיסטים מיומנים לתכנן באופן מושכל את סביבת העבודה, כך שהמנותחים יוכלו להסתגל אליה בקלות וביעילות, ואם נדרשים שינויים בבית – יינתנו המלצות בהתאם. כך לדוגמה אחרי ניתוח כזה או אחר ביד, כדאי להוסיף עזרים ארגונומיים שימנעו לחץ מיותר על האיבר המנותח.

  אילו תרגילים יבוצעו במסגרת פיזיותרפיה אחרי ניתוח?

  על-מנת להפחית את רמות הכאב עד שייעלם לגמרי, ובעיקר כדי להשיג את המטרה השנייה – החזרת טווח התנועה למקסימום ושיקום הכוח הפיזי – יש לבצע מגוון רחב של תרגילים. התרגילים הספציפיים משתנים באופן טבעי בהתאם לניתוח שבוצע, אולם ככלל מדובר על תרגילים המיועדים לחיזוק השרירים שנחלשו, תרגילי גמישות, תרגילי מתיחה אשר מאריכים את טווח התנועה ועוד. במרבית המקרים תינתן למטופלים הדרכה מתאימה כך שיוכלו לבצע את התרגילים גם בין המפגשים עם הפיזיותרפיסט/ית ולהבטיח החלמה אופטימלית.

  עברתם ניתוח אורתופדי ? מוזמנים להשאיר פרטים לפגישת ייעוץ :


   אני מסכים לקבל מהחברה, באמצעות דוא"ל ו/או SMS, פרסומים, מבצעים, הנחות, עדכונים, חידושים וכיו"ב. אני אהיה רשאי, בכל עת, להודיע לחברה על רצוני להפסיק לקבל דיוור כאמור
   פיזיותרפיה לאחר ניתוח אורטופדי
   Rate this post
   0 תגובות

   השאירו תגובה

   Want to join the discussion?
   Feel free to contribute!

   כתיבת תגובה

   האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *