לימוד שחייה והידרופוביה

הבריכה בסניף סבון של מרכז אסף לשחייה וטיפול

הידרופוביה הינה אחד הפחדים היותר מתסכלים ומגבילים הקיימים. הפחד הכמובן לא רציונלי אבל רב העוצמה ממים (הידרו = מים, פוביה = פחד) לא מאפשר ליהנות משניים מסוגי הבילויים היותר פופולריים בארץ, הים והבריכה, ובמדינה חמה כמו ישראל אין ספק שכדאי לנסות לפוגג את ההידרופוביה – שאגב, הינה שכיחה יותר מכפי שנהוג לחשוב: על פי ההערכות ישנם עשרות אלפי ילדים ומבוגרים שמבחינתם אפילו טבילה קצרה במים הרדודים בבריכה הינה עונש.

הגורמים להידרופוביה

בין הגורמים לפחד העז ממים, שבמקרים רבים מקרין גם על תחומי חיים אחרים – למשל הורה שסובל מהידרופוביה יחוש במקרים רבים בושה ומבוכה מול ילדיו כשלא יוכל להצטרף אליהם לים ולבריכה – ניתן לציין את אלה הבאים:

* טראומה הקשורה למים, ובפרט חוויה של כמעט טביעה ללא חוויה מתקנת מייד לאחריה.

* לימוד שחייה אצל אנשי מקצוע לא איכותיים מספיק, או אצל הורה שהאמין כי הוא יכול ללמד ילד שחייה דרך השלכתו למים ללא הכנה נאותה.

*  פחד לא רציונלי מחנק באופן כללי, המונע הכנסת ראש לתוך מים.

* אצל ילדים – הורים חרדים או ביטחון עצמי ירוד באופן כללי.

איך כדאי לטפל בהידרופוביה?

בדרך כלל המקום לטפל בפוביות הוא בקליניקה של פסיכולוג כזה או אחר, אבל כשמדובר בהידרופוביה הלוקיישן הנכון הוא מים, וליתר דיוק בריכה.

באופן טבעי לא מדובר בלימוד שחייה "רגיל", שכן המטרה היא לאו דווקא לצלוח בריכות אלא קודם כל להסתגל למים ורק בשלב מאוחר יותר לרכוש את המיומנות החשובה הזו ובעצם לבלות בים או בבריכה כמו כולם.

בהתאם, המרכיבים החשובים ביותר בטיפול בהידרופוביה הם ההדרגתיות והאמון. ללא יצירת אמון עמוק בין המטופל למדריך, איש מקצוע האמון הן על לימוד שחייה והן על טיפול בפחד ממים באופן ספציפי, לא תיתכן התקדמות, ועל כן המפגשים הראשונים מוקדשים בעצם לאבחון מקורה של ההידרופוביה וליצירת קשר של אמון.

בכל הקשור לשהות במים, ישנה הקפדה על הדרגתיות ועל שיתוף מלא של המטופל בתהליך, כך שיידע בדיוק מה מצפה לו בכל מפגש – הפחתת אי הוודאות מסייעת לו להתמודד עם הפחד טוב יותר.

בדרך כלל מתחילים בהליכה נינוחה במים רדודים, בתרגול נשימות ובשכיבה על פני המים כשהמדריך כמובן צמוד. בהמשך ניתן להתקדם לתרגילים מורכבים יותר ותחילתה של שחייה, ובסופו של דבר, ברוב רובם של המקרים, לשחייה של ממש ללא חשש.

לימוד שחייה והידרופוביה
5 (100%) 1 vote
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *