לימוד שחייה – כיצד נשמר את מיומנות השחיה של ילדינו?

שחייה נחשבת, ובצדק, למיומנות בסיסית שכדאי מאוד להקנות לכל ילד, ואפילו בגיל צעיר. בחלק גדול מהמקרים המראה של הזאטוט צולח בריכה בקלילות ועם ביטחון עצמי אחרי קורס לימוד שחייה ממלא את ההורים נחת והם מסמנים V על הנושא ועוברים הלאה – אבל בניגוד למשל לרכיבה על אופניים, מיומנות שנשמרת גם אם לא מתרגלים אותה, היכולת לשחות נכון עלולה להתפוגג אם לא משמרים אותה.

רוב הילדים אוהבים מאוד להגיע לבריכה בעונת הקיץ, לקפוץ למים ולהדגים את היכולות שלהם ובפרט אם מדובר במיומנות חדשה מבחינתם שזה עתה רכשו ובאופן טבעי הם מבקשים להראות לכולם עד כמה הם כבר גדולים ויכולים. אבל גם אם לפעמים נדמה שבישראל הקיץ נמשך כמעט כל השנה, מעט אחרי חגי ספטמבר הטמפרטורות מתחילות לצנוח, השמש שוקעת מוקדם ובדרך כלל הבריכה נדחקת אל מחוץ לסדר היום ונשארת על תקן זיכרון כיפי. כשהחורף מסתיים והקיץ חוזר, חוזרים הילדים לבריכה – ואז מגלים שחלק גדול מהיכולות בתחום השחייה אבד בגלל שלא שומר.

איך ייראו היכולות של הילד שלכם בתחילת הקיץ הבא?

כאמור גם ילדים שהשלימו בקיץ אחד לימודי שחייה כשהם צולחים בריכה בקלילות ובכיף אבל לא טיפחו את התחביב מרובה היתרונות (גם לגוף, גם לנפש וגם למוח) יתקשו לשחות בתחילת הקיץ שלאחריו. ברוב המקרים תישמר הנינוחות במים וגם מידה בלתי מבוטלת של ביטחון ואמונה ביכולות, שהרי מדובר על ילדים שכבר למדו שהם מסוגלים לשחות, אולם הטכניקה עצמה, מאחר שלא תורגלה, לא תישאר.

ילדים בוגרי קורסי הסתגלות למים למתחילים – כלומר כאלה שלא למדו לשחות אלא נהנו ממגוון פעילויות במים במטרה לפוגג חששות ולהבין עד כמה בריכה יכולה להיות כיפית, מתוך כוונה שלאחר מכן יוכלו להתקדם וללמוד גם את רזי השחייה עצמה – עלולים לשכוח את החוויות החיוביות שצברו אם לא תהיה לכך המשכיות, ובמיוחד כך הדבר אצל ילדים שהתחילו את הקורס עם חששות עמוקים. לעתים התוצאה אף עלולה להיות רתיעה מחודשת ברמה שמחייבת חזרה על קורס ההסתגלות למים במקום התקדמות אל לימודי שחייה.

לעומת זאת ילדים שששמרו על המשכיות והקפידו לתרגל את המיומנויות שרכשו ולהעמיק את החיבור שלהם לבריכה יגיעו לתחילת הקיץ הבא כשהם לפחות ברמה שלהם בסוף הקיץ הנוכחי, ובמקרים רבים, באופן טבעי, אפילו עם יכולות משופרות – ובמידה משמעותית!

איך להבטיח את שימור יכולות השחייה?

כאמור יכולות שחייה הן מסוג המיומנויות שחשוב לתרגל באופן שוטף כדי לשמר אותן, ובפרט כמובן בגיל צעיר מאוד, כשהן רק נרכשו ועדיין לא הוטמעו באופן בלתי הפיך.

כדי לאפשר לילד לשמר את היכולת החשובה שהתווספה לסט היכולות שלו, חשוב לפרגן לו הגעה לבריכה גם בין ספטמבר ליוני. התדירות עשויה כמובן להשתנות לאורך השנה בהתאם לזמן הפנוי שלכם ושל הילד, למזג האוויר ולאילוצים נוספים – אבל במרבית המקרים ניתן לפנות זמן לפחות פעמיים שלוש בחודש, וכדאי לזכור שבריכה מקורה היא תענוג אדיר, ולמעשה השתכשכות במים החמימים כשבחוץ יורד גשם היא חוויה מרגשת גם למבוגרים וגם לילדים. כשמגיעים לבריכה מומלץ לעודד את הילד לשחות כמה שיותר, ואם הוא שולט ביותר מסגנון אחד לדרבן אותו לתרגל את כל סגנונות השחייה.

אופציה נוספת, שמשמרת בצורה אפקטיבית אף יותר את היכולות הקיימות, ובעצם לא רק משמרת את הקיים אלא מוסיפה עליו מיומנויות שחייה חדשות ומרשימות מאוד, היא חוג שחייה שנתי.

היתרונות של חוג שחייה שנתי

עבור חלק בלתי מבוטל מההורים הרעיון של חוג שחייה שנתי נתפש כמתאים רק לילדים ששואפים להיות שחיינים מקצועיים, ושל זאטוטים ש"רק" רוצים לדעת לשחות מספיק קורס בן מספר שבועות.

המציאות, לעומת זאת, היא שאין ילד שלא ייתרם במידה משמעותית מהגעה באופן קבוע, פעם בשבוע, לחוג שחייה, וזאת לאורך כל השנה (מספטמבר ועד יוני). ההתמדה של הילד/ה מאפשרת למדריכים לעבוד עם כל המשתתפים בחוג על המרכיבים החשובים לכל אחד ולכל אחת, בהתאם למאפיינים הספציפיים שלו, ובדרך זו לקדם את כולם ובעצם ליצור הבדל דרמטי – כולל ילדים שמגיעים בספטמבר כשהם חוששים להכניס את הראש אל המים וביוני הם כבר שולטים ב-4 סגנונות!

חוג שחייה שנתי מייצר גם מסגרת חברתית חביבה מאוד, ומעבר לחיזוק יכולת השחייה הוא מפתח את כל הגוף ותורם רבות לבריאות באופן כללי. חוג דו-שבועי, באופן טבעי, מכפיל את התועלת, אם כי גם הגעה באופן קבוע אחת לשבוע מהווה חוויה נעימה מאוד ומעצימה במיוחד.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
כיצד לעזור לילדים להתגבר על פחד ממים?
לימוד שחייה בקבוצות קטנות

לימוד שחייה – כיצד נשמר את מיומנות השחיה של ילדינו?
Rate this post
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *